Ülo Toomsalu • 21. jaanuar 2000 kell 6:04

Kantslerid Oviir ja Mänd lahkumissurve all

Esimene põhiseaduslik kantsler, 1992. aastast justiitsministeeriumi ametnikke juhtinud Mihkel Oviir on jälle tule all, sest peaminister Mart Laar soovib tema väljavahetamist, kirjutab Postimees.

Väidetavalt on Laar andnud justiitsminister Märt Raskile korduvalt mõista, et Oviirile tuleks leida teine ametikoht, väitsid anonüümsust palunud valitsusallikad.

'Laaril on ajaloolase pikk mälu ja ta ei unusta, et Oviir oli väga heades suhetes Kaido Kamaga, kes pööras Laarile kuus aastat tagasi selja, lõhestas Isamaa kaheks tiivaks ja tõi areenile Parempoolsete erakonna,' väitis üks valitsusallikas. Teise allika sõnul tunneks Oviiri lahkumisest heameelt ka mitu noorema põlvkonna reformierakondlast, kelle radikaalsed seaduseelnõud pole justiitsministeeriumi lauasahtlitest kaugemale jõudnud.

Rask, kes seni on kõik Oviiri-vastased rünnakud tagasi põtkinud, püüdis oma kantslerit möödunud aasta sügise hakul tule alt välja viia, pakkudes teda Harju maavanemaks. Postimehe andmeil oli ka Oviir sellise ametivahetusega nõus, kuid kolmikliit otsustas poliitilise valiku kasuks ja maavanemaks sai Orm Valtson Reformierakonnast.

'Kahtlemata on olemas väärikaid ametikohti, kus Oviiri professionaalseid teadmisi ja oskusi oleks mõistlik kasutada,' nõustus Rask. 'Mul ei ole aga praegu midagi rohkemat öelda, kui et mina ei ole teinud ettepanekut Mihkel Oviiri tagandamiseks,' kinnitas ta, soovimata kommenteerida Toompea võimalikku survet kantsleri väljavahetamiseks.

Mitu allikat on Postimehele rääkinud ka Mart Siimanni valitsuse ajal riigikantselei direktori kohalt kaitseministeeriumi kantsleriks määratud Tarmo Männi jalgealuse kõikumisest.

'Kaitseminister Jüri Luik ja Mänd lihtsalt ei sobi koos töötama,' sõnastas valitsusallikas Toompea ühe avaliku saladuse. 'Kuid Männi puhul ei ole plaanis kasutada nn Ruth Martini (teede- ja sideministeeriumi kantsler, kelle minister Jürgenson vallandas vaieldava distsiplinaarsüüteo eest - toim) skeemi, vaid talle otsitakse pehmeks maandumiseks soliidne töökoht.'

Hetkel kuum