Ülo Toomsalu • 10. veebruar 2000 kell 6:09

Tippjuhid vahetavad kohti

Mitu tuntud ettevõtte juhti on uue väljakutse otsingutel töökohta vahetades hakanud tegutsema eelmisest oluliselt erinevas valdkonnas - pankurist on saanud mobiilsidefirma juht ja kaupmehest turvafirma eestvedaja, kirjutab Eesti Päevaleht.

Eile teatas Tallinna Kaubamaja oma kauaaegse juhatuse esimehe Peeter Tohveri lahkumisest. Tohver asub märtsis tööle turvafirma ESS juhatuse esimehena.

'Olen ennast ärimaastikul kvalifitseerinud kui juhi professiooni müüv palgatöötaja, seetõttu on mul tarvis uusi väljakutseid, et mitte ise rooste minna,' ütles Tohver kaubamajast lahkumise põhjuseks. Uut töökohta ESSis nimetas Tohver uueks ja huvitavaks väljakutseks pärast enam kui 5aastast tööd kaubamajas.

Tohveri sõnul on ESS samuti usaldust müüv ettevõte nagu kaubamajagi. 'Minu tugev külg on usaldust müüa, enda sees tunnen, et see koht sobib,' lisas ta.

Mobiilisideoperaatori ASi Ritabell tegevdirektor Üllar Jaaksoo sõnul on iga tippjuht spetsialist juhtimise alal. Jaaksoo töötas veel mullu Eesti Ajakirjade Kirjastuse direktorina, kuhu ta tuli 1998. aastal Hoiupanga juhatuse esimehe kohalt.

'Valdkonna vahetus on juhile nagu armastuse vahetus, sest lisaks kabinetile tuleb muuta suhtlusringkonda, sissetulevat infovoogu, kasulikke linke,' rääkis Jaaksoo. Tema sõnul müüvad pangandus ja telekommunikatsioonifirma sarnast, käega mittekatsutavat teenust, mis tuleb inimesele arusaadavaks ja usaldusväärseks teha.

'Juht ei ole tehnoloog, vaid riskispetsialist: piima hulgimüüja ei pea teadma valgu sisaldust piimas, vaid piimaturul valitsevaid riske ja trende,' rääkis Jaaksoo.

Uudisteagentuuri Baltic News Service juhatuse esimehe kohalt MicroLinki juhatuse esimeheks läinud Allan Martinson ütles, et juhi peamine oskus on juhtida inimesi ja koondada enda ümber spetsialiste, kelle kompetentsus aitab juhil otsuseid langetada.

'Tavaliselt head, oma valdkonda tundvad spetsialistid ei ole head juhid, sest neil puudub üldine nägemus,' väitis Martinson.

Koolitus- ja personaliotsinguspetsialistide hinnangul sobib hea juhtimiskogemusega inimene hästi ka hoopis teises valdkonnas tegutseva firma etteotsa.

Personaliotsingu- ja koolitusfirma Fontes omaniku Tõnis Arro sõnul pole üldiselt vahet, kas juht juhib panka või vabrikut. Mitmekülgsuse teeb tema hinnangul võimalikuks juhtide universaalne ärijuhtimise haridus.

Hetkel kuum