Peep Sooman • 5. oktoober 2000 kell 22:00

E-Piima ähvardab kehva või tõttu kulukas kohtuasi

Endine Ühinenud Meiereide koostööpartner, praegune ASi Põlva Piim omanik G. van den Bergh Nijmegen B. V. nõuab E-Piimalt üle 4,5 miljoni krooni suurust kahjutasu, sest E-Piim müüs mullu Hollandi firmale Euroopasse eksportimiseks võid, mis ei vastanud Euroopa Liidu standarditele. Lisaks nõuab Hollandi firma E-Piimalt ligi 800 000kroonist leppetrahvi.

E-Piima peadirektor Jaanus Murakas ütles, et van den Berghi hagi on alusetu. ?Seda peab van den Berghilt küsima, mina ei kommenteeri seda üldse,? lausus Murakas.

E-Piim toodab põhiliselt võid ja juustu, firma hinnanguline tooraine (piima) kokkuostu turuosa on ligi 20 protsenti. Tuntuim E-Piima kaubamärk on Põltsamaa tehases toodetav Eesti Juust.

ASi Põlva Piim juhataja Aivar Häelm lausus, et nende emafirma pole leidnud E-Piimaga muud lahendust, kui kohtusse minna. ?Kui ikka veesisaldus on suurem, kui Euroopa Liidu standardid lubavad, siis pole midagi teha, meie kutsusime eelmisel aastal näiteks kaheksa koormat võid tagasi,? sõnas Häelm. Tema sõnul on van den Berghi ja E-Piima vaidluse puhul tegu enam kui 100 tonni võiga.

?Kui meie firmal peaks selline lugu juhtuma, siis ma arvan, et mind lastaks lahti, hea veel, kui kohtu alla ei antaks,? leidis Häelm. ?Sõltumata firma suurusest on igasugune selline kulu kurjast, Põlva Piim elaks sellise nõude üle, E-Piima kohta ma seda küll ei oska arvata,? lisas ta.

Hagi esitanud van den Berghi Hollandi kontorist eile Äripäeval kellegagi kontakti ei õnnestunud saada.

ASi Rakvere Piim tegevdirektor Tarmo Lindmaa leidis, kuna E-Piima käive on umbes 200 miljonit krooni, kasumit aga eriti pole, siis võib miljonite kroonide suurune hagi E-Piima raskesse seisu panna. ?Päris põhja vast ei lähe, kuid raskusi tekib,? lisas Lindmaa.

Esmaspäeval hakatakse Paide maakohtus lisaks van den Berghi kahjutasu- ja leppetrahvihagidele arutama ka ASi Cista nõuet, kellele E-Piim on maksmata jätnud 80 000 krooni.

Hetkel kuum