8. oktoober 2000 kell 22:00

Milliseks kujuneb aasta 2001 teile?

Karmele on ta kahtlemata keeruline ja raske aasta. Väike toiduaineid tootev ettevõte peab kurja vaeva nägema, et täita neid euronorme, mida tahetakse juba rakendama hakata ülikiirelt. Kuivõrd Euroopa Liit on veel tükk maad meist eemal, võiks olla ikkagi veel aega atra seada. 1. jaanuarist hakkab ka kehtima uus alkoholiaktsiisi seadus ? selle täitmiseks on vaja juba täna väga palju asju teha ja ei ole kindel, kas väiketootjad jaanuariks nendega jõuavad hakkama saada.

Edasiminek võib tulla küll uute toodete osas, aga nõuded järjest karmistuvad ja väiketootjad nii kiiresti oma jõududega ei jõua neid asju nii kiiresti lahendada.

Märksõna on ilmselt ?globaliseerumine? nagu igal pool. Selge suund on turgude ühendamisele ja investeerimisvõimaluste laiendamisele. Ilmselt järgmine aasta toob selles osas suuri muudatusi.

Eks jääb ilmselt börsil mõlemasuunaline liikumine, ettevõtteid nii lahkub kui tuleb juurde. Eks see sõltub kogu riigi majandustsükli järgust. On saabunud see etapp, kui ettevõtted vajavad suuremaid investeeringuid ja uusi turge, strateegilist investorit. Ja kui laenud lähevad kallimaks hakatakse ilmselt kaaluma ka võlakirjaturu kasutamist.

Mina arvan, et uus aasta toob börsile ettevõtteid juurde. Ja sama tendents on ka investoritega, ka investorite ring laieneb.

Kõik märgid täna näitavad seda, et majanduskasv 2001. a tuleb väga hea. Kohapeal vaadates ja rääkides erinevate valdkondade ärimeestega, kellega meil on väga tihe koostöö, siis kõigi meeste mure hakkab minema sinna suunda, et hea haridusega spetsialiste on vaja. See näitab, et meestel on võimalik oma toodangut müüa ja see näitab majanduskasvu ette.

Kui tuleb majanduses ilus pilt, tuleb ka koolis ilus, minu idee selles seisabki. Siis saab makse, siis saab koole arendada jne.

Põllumehele kujuneb kindlasti ääretult raskeks. Kartulil ja köögiviljal pole pragu hinda ollagi, üldiselt alla krooni antakse praegu kaup käest ära. Seetõttu tõuseb küsimus, mida teha kevadel. Ma olen oma asjad viimastel aastatel ilma kevadkülvilaenuta korda saanud. Kui nüüd tuleb võtta laen, st siduda ennast nii, et ma ei suuda enam lõpetada, et midagi jääks ka näppude vahele.

See tähendab et tuleb tootmismahtu vähendada, mitte laenu võtta.

Eks üldisem probleem on ka kütusega. Ja noh ega seda kündi, kui ringi vaatate, ei ole kuigi palju näha.

Hetkel kuum