16. oktoober 2000 kell 22:00

Financial Times: ?Miski ei aita paremini mõtteid koondada kui otse sinu peale sihitud püstolitoru,? parafraseeris Leninit Soome peaminister Paavo Lipponen, kirjeldades Biarritzi mitteametlikul tippkohtumisel bloki suurte ja väikeste liikmesriikide vahel puhkenud võimuvõitlust mõju üle laienenud liidus.

Prantsusmaa president Jacques Chirac ütles resoluutselt, et kogu vastutus liidu laienemise takerdumise eest on väiksematel liikmesriikidel, kui need ei nõustu suurte riikide ettepanekuga, mille järgi Euroopa Komisjonis ei oleks edaspidi üht volinikku igast riigist, vaid nimetamine toimuks rotatsiooni korras. Väikeriigid leiavad, et kui EKst puuduvad suurriigid, pole organil autoriteeti, ning kui puuduvad väikeriigid, pole sel nende kodanike jaoks mingit poliitilist õigustatust.

Times: Euroopa Keskpanga president Wim Duisenberg ütles, et maailma juhtivad tööstusriigid (G7) ei tee euro kaitseks uut interventsiooni, kui Lähis-Ida kriis euro kurssi järsult nõrgestama peaks. Nii võib eurolt oodata taas uusi mõõnarekordeid. Duisenberg ütles, et G7 sekkumine poleks õige samm, kui vahetuskursi liialdatud kõikumine on tingitud välisteguritest.

Küsimusele, kas keskpankadel on mõtet sekkuda, kui Lähis-Ida kriis vahetuskursi järsu muutuse põhjustaks, vastas Duisenberg: ?Ma ei arva nii.?

Helsingin Sanomat: Läti parlamendi suurimaid ühendusi, vasakpoolne PCTVL (Inimõiguste Eest Harmoonilises Lätis) kutsub muukeelseid elanikke vägivallata vastupanule keeleseadusele: kasutama igal võimalusel vene keelt, boikoteerima firmasid, kus teenindus on läti keeles, ignoreerima lätikeelseid tele- ja raadiosaateid ning protestikirjakampaaniaga loodetakse häirida peaministri kantselei tööd.

Presidendi Vaira Vike-Freiberga sõnul on etnilise viha õhutamine seadusevastane ja valitsus kutsub elanikke kampaaniaga mitte ühinema. Keeleseaduse on heaks kiitnud OECD vähemusrahvuste volinik Max van der Stoel. Sellest on välja võetud välismaiseid ärimehi pahandanud nõue kasutada läti keelt firma asjaajamises.

Hetkel kuum