Ülo Toomsalu • 23. oktoober 2000 kell 6:37

Maaettevõtjad asutavad Pärnumaale oma panga

Maaettevõtjad kogunesid reedel Tori-Seljale maaelu arengu teabepäevale, et arutada Pärnumaale hoiu-laenuühistu asutamist, kirjutab Pärnu Postimees.

Tori valla suurtalunik Udo Miller märkis, et ühistu loomisest on Pärnumaal räägitud juba ligi aasta ning on aeg sõnadelt tegudele minna. 'Et hoiu-laenuühistu on vaja luua, on ilmselt kõigile selge, sest pangad sulgevad maakontoreid ning põllumees peab ise vaatama, kuidas nendeta hakkama saab,' nentis Miller.

Miller seletas, et ei näe mõtet igasse valda eraldi hoiu-laenuühistut luua. Maakonnas peaks tegutsema üks tugev ühistu, mis hoiustab liikmete raha, arveldab ja väljastab laene, olles pankadele võrdväärne konkurent.

Miller tõi eeskujuks Eestis esimesena tegevust alustanud, kogu maakonda teenindava Järvamaa hoiu-laenuühistu, mis on oma klientide teenindamiseks üle võtnud kunagised Ühispanga suletud kontorid.

Järvamaal hoiu-laenuühistut juhtiv Maria Peldes märkis, et ühistu hoiab teenuste hinnakirja pankadega võrreldes madalama. Laenutaotlejaid on enam, kui deposiidid raha välja laenata võimaldavad.

raha riigi poolt tagatud.

Ühistute loomist pärsib ka tulumaksuseadus, mis maksustab hoiu-laenuühistute hoiuste intressid 26protsendilise tulumaksuga, samal ajal pangadeposiitidelt teenitud intressidelt tulumaksu ei nõuta.

Hetkel kuum