Kristina Traks • 23. november 2000 kell 22:00

Undvas algab ehitamine kevadel

?Meie rahastaja seisukoht on, et kui 2001. aasta jooksul ehitamine käima ei lähe, pole enam mõtet oodata,? ütles ASi Undva Sadam juhatuse esimees Lembit Laido. ?Kolme aastaga saaks sadama päris valmis ehitada, kuid esimesed laevad võivad tulla juba pool aastat pärast ehitamise algust.?

Laido sõnul on tehniline projekt sadamaehituseks valmis ja praegu seisab kõik hoonestusõiguse saamise taga. ?Ehitajad on valmis kasvõi kohe ehitama hakkama,? lisas Laido.

Vahepeal uuringutele kulunud 1,5 aasta jooksul on süvasadama ehitamine dollarikursi ja kütuse hinna tõusu tõttu kallinenud 70 miljoni krooni võrra. ?Me hindame sadama ehituse maksumuseks praegu 200 miljonit krooni, poolteist aastat tagasi oleksime saanud hakkama 130 miljoni krooniga,? ütles ASi Undva Sadam nõukogu esimees Jaak Lokk.

Teisipäeva õhtul otsustas valitsus: kuna Saaremaa süvasadama ehitamine on erakapitalil põhinev projekt, ei otsusta seda valitsus ega tee ettekirjutusi sadama asukoha suhtes. Üleeile tegi Saare maavalitsus Kihelkonna vallavalitsusele ettepaneku algatada Undva sadama maaüksusele hoonestusõiguse taotlemine.

Kihelkonna vallavanem Aivar Kallas ei julgenud siiski prognoosida, millal reaalne ehitamine võiks lahti minna. ?Tulevase sadama maa-alale on vaja moodustada kinnistu, maapaberid korda ajada, pidada riigiga läbirääkimisi, kellele saab hoonestusõigus. Me tahame muidugi, et ehitus algaks võimalikult ruttu,? rääkis Kallas. ?Lugesin just Äripäeva Online?ist, et tulevase sadama lähedal tekivad hiidlained. Kes teab, äkki tulevad veel UFOd ja rikuvad kõik ära.? Kihelkonna vald on ASi Undva Sadam 10%ne osanik.

Lembit Laido sõnul on üks Taani-Rootsi ühisfirma juba ehitanud kiirkatamaraanid, mis panna käima Stockholmi ja Saaremaa vahel. ?Nad on kulutanud 50 miljonit dollarit sellele projektile ja praegu hädaolukorras, et mis saab siis, kui asjast ikka midagi välja ei tule,? rääkis Laido. ?Samuti tahavad lätlased panna käiku liini Riia?Undva, et lätlased saaksid Saaremaalt edasi sõita Rootsi.?

Prognooside kohaselt tuleb Undva sadama kaudu esimestel aastatel Saaremaale 40 000?60 000 turisti aastas, hiljem kuni 100 000 turisti aastas. Praegu külastab Saaremaad umbes 30 000 Soome ja Rootsi turisti aastas.

Undva sadama rajamine on väidetavalt veninud keskkonnaminister Heiki Kranichi erahuvide tõttu Saaremaal. Kranichi erakonnakaaslane ja sõber, ärimees Vello Kiil on saarlaste teatel ostnud maad võimalikes tulevastes sadamakohtades Suuriku-Kurikul ja Vaigul ning on seetõttu huvitatud, et süvasadam tuleks just sinna. Kuigi Suuriku-Kuriku sadamakoht asub otse vastu avamerd, sai äsja valminud uuringus Mereinstituudi ekspertidelt just see paik kõige rohkem punkte ja eelistuse Undva sadamakoha ees. Antud uuring läks maksma miljon krooni.

30.10.2000 Ministri erahuvid süvasadamal risti ees

25.05.2000 Undva Sadam versus Heiki Kranich

24.11.1999 Rohelised tõstavad pead

Hetkel kuum