27. november 2000 kell 22:00

PROGNOOS: Nasdaq aasta lõpus?

Ma arvan, et Nasdaq lõpetab aasta umbes praeguses piirkonnas. Indeks käib ära veel natuke allpool, kuid tuleb siis üles tagasi. Vahemikuks võiks olla 2500-3000 punkti. Täpsemalt ei tahaks öelda.

Tavaliselt on aasta lõpp olnud hea, kuid seekord on üleval majanduse aeglustumise mure, mistõttu suurt tõusu ei saa tulla. Samas on turg juba päris palju langenud, mistõttu ma arvan, et põhja piirkond on küllaltki lähedal. Üheks madalaima taseme võimaluseks olen ma prognoosinud 2630, mis on juba päris lähedal.

Kui sellest tasemest läbi läheb, siis suuremad pessimistid on pakkunud, et põhjaks võib olla 2000 punkti. Ma arvan siiski, et põhi tuleb varem, kuid välistada ei saa midagi.

Kindlasti toimub liikumine edasi väga volatiilselt ? indeks võib kerkida vähem kui nädala ajaga 500 punkti ning siis jälle samapalju alla. Kui tõmmata sinna keskmine lauge trend, siis lõpuks võikski indeks jääda sinna kanti, kus see praegu on.

Enne aasta lõppu käib Nasdaq ära 2200-2300 punkti tasemel. Aasta lõpu numbrit on raske prognoosida, kuna pole teada, millal presidendivalimised täpselt läbi saavad - see võib tuua lühiajalise tõusu. Aasta lõpp võiks olla siiski vahemikus 2300-2500. Minu poolt vaadates on see positiivne, kuna mul on USAs ainult lühikesed positsioonid.

Ei ole mingit põhjust arvata, et need protsessid, mis Nasdaqil toimuvad, on seotud presidendivalimistega. Need on täiesti selgelt seotud majandusliku ebamäärasusega ja kasumite vähenemisega. Seepärast valimiste otsus segab natuke prognoosimist.

Presidendivalimiste tulemuste teatavakstegemine võib Nasdaqil tuua maksimaalselt 200-300punktise ralli.

Kui vaadata sektorite kaupa, siis fiiberoptika on suhteliselt kallis, data storage veel väga kallis ning biotehnoloogia on endiselt utoopiline ? ettevõtted, mille käive on paarkümmend miljonit, kauplevad ikka veel paari miljardi dollarilise turukapitalisatsiooni juures.

Nasdaqi aastalõpu tase sõltub päris paljudest asjadest - kõige ebakindlam neist on presidendivalimised, mis ei taha ega taha kuidagi lõppeda. Juhul kui presidendivalimised lõpevad Bushi jaoks positiivselt ja lahendus selgub detsembri alguses, siis on mingi lootus, et turul tekib positivismilaine, mis võib Nasdaqi viia isegi üle 3000 punkti piiri.

Kõige tõenäolisem stsenaarium on ilmselt siiski see, et presidendivalimiste jama jätkub. Kuulsin just hiljuti Gore?i meeskonna kommentaari, Bushi võitu Floridas nemad ei tunnista seda ja kaebavad igal juhul edasi. See ei motiveeri inimesi investeerima - ebakindlus on aktsiaturgude suurim vaenlane. Kui presidendivalimised lahendust ei leia, siis ma arvan, et Nasdaq jääb kõikuma vahemikku 2700-3000 punkti.

Kui kuskilt tuleb väga negatiivseid uudiseid, näiteks mõni suurettevõte annab veel kasumihoiatuse, siis võib indeks päevasiseselt ka sellest tasemest allapoole minna.

Samas paljud suured investeerimisfondid ja suured riskiinvestorid on selliseid turupõhjasid ka suhteliselt agressiivselt ostmiseks ära kasutanud. Kõik suured päevasisesed kukkumised on alati mingitel tasemetel leidnud suhteliselt tugeva ostulaine, mis ei ole küll püsima jäänud - turg ei ole viimastel nädalatel suutnud üle ühe päeva ühtegi suuremat rallit püsima jätta.

Tehniliselt peaks tugevam toetustase olema 2600 punkti juures. Sellest allapoole kukkumiseks peaks tulema ikka mingeid totaalselt halbu uudiseid.

Kommentaarid ilmusid internetiportaalis U-Plaza (24.11)

Hetkel kuum