ÄP fototoimetus • 28. november 2000 kell 22:00

Jüaan teel suurvaluutaks

Sellisel seisukohal on Hongkongi ökonomistid, kelle sõnul on ainult aja küsimus, millal jüaan saab täielikult konverteeritavaks ja millal sellega saab finantsturgudel tehinguid teha.

Hiina soovib endale valuutaturgudel suurriigi rolli. Seda näitavad Hiina valitsuse viimasel ajal tehtud sammud.

Keskpanga juht Dai Xianglong on mõista andnud, et jüaan saab täielikult konverteeritavaks umbes viie aasta pärast ehk tunduvalt varem, kui algselt oli plaanitud. Seni on jüaan osaliselt konverteeritav.

Esimese sammuna laiendab keskpank jüaani ja dollari vahetuskursi ulatust. Praegu on jüaan mitteametlikult seotud dollariga ning kurss dollari suhtes on 8,28 jüaani. Lisaks uurib valitsus, kuidas saaks Hongkong kaasa aidata jüaani kursi vabamaks muutmisele.

Hiina jüaani tähtsus suureneb kohe, kui Hiinast saab peatselt Maailma Kaubandusorganisatsiooni liige. Siis jääb see alla üksnes USA dollarile, eurole ja jeenile.

Maailma suuruselt seitsmenda majandusega Hiinal on suur kaubandusbilansi ülejääk ja valuutareserv. Aktsia- ja obligatsiooniturul on lootust peagi tõusta maailma suurimate hulka.

Eelmisel nädalal arutati Singapuris Aasia valuutafondi loomist. See tekitab tõsise konkurentsi jeeni ja jüaani vahel, sest nii üks kui teine soovib saada fondi peamiseks laenuvaluutaks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum