Ervin Soon • 29. november 2000 kell 15:08

Ettevõtluse toetusraha võib kasvada kaks korda

Kuna riigikogu otsustas hiljuti suunata erastamistuludest 25% ettevõtluse arendusprojektide toetusteks, siis saab toetusi vahendav Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus kasvatada oma eelarvet ligi kaks korda.

Kuigi järgmise aasta riigieelarve eelnõus on viit varasemat eraldi sihtasutust ja turismiametit ühendava Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse eelarvet kärbitud pea poole võrra ehk ligi 100 miljoni kroonini, oodatakse Eesti Raudtee erastamisest tulevat kopsakat täiendust.

Raudteefirma ostupakkumiste järgi, milleks on miljard krooni, moodustab ettevõtluse toetamiseks eraldatav osa 250 miljonit krooni. Lisaks sellele võib rahandusministeeriumi riigieelarve osakonna juhataja Ants Liiveri hinnangul teiste objektide erastamisest tuleval aastal laekuda 100-200 miljonit krooni.

Erastamisagentuuri juhtivspetsialisti Katrin Kivi kinnitusel hakkab erastamine Eestis lõppema, müüa on veel jäänud paar firmat ja erastamisagentuur tegeleb veel ka varem sooritatud erastamistehingute järelmaksu kogumisega.

Kuna erastamisraha allikad kuivavad, siis juba aasta pärast peab riik ettevõtlustoetusi leidma taas muudest allikatest. Majandusministeeriumi eurointegratsiooni asekantsleri Signe Ratso sõnul taotletakse küll Pharelt ettevõtluse tugisüsteemile ja projektidele raha ka edaspidi, näiteks 2002. aastaks ligi 61 miljonit Eesti krooni, kuid Eesti riik peaks oma osa leidma tõenäoliselt riigieelarvest.

Hetkel kuum