Kristina Traks • 18. detsember 2000 kell 22:00

Palgatõus rändab pankadesse

Stockmann Eesti ASi direktori Maisa Hakola sõnul on just tänavu jõulude ajal inimesed hakanud ostude sooritamisel kasutama rohkem krediitkaarti.

?Näha on ka, et inimesed loodavad palgatõusu peale järgmisel aastal,? ütles Hakola.

Kaupmeeste liidu tegevdirektor Marika Merilai ütles samuti, et inimesed ostavad palgatõusu ootuses praegu rohkem. ?Kui inimene ikka teab, et järgmise aasta alguses palgatõus tuleb, siis julgeb ta praegu rohkem osta,? ütles Merilai.

?Tänavusele jõulumüügile mõjub väga soodsalt ka see, et on lahendatud laenude ja liisingu küsimus.?

Samas ütles Merilai, et talvekaupade müüjatel on ikka väga raske oma kaubast lahti saada.

Tarbimise kasvu näitab Hansa Liisingu Ego järelmaksukaardi suur populaarsus. Esimese turuloleku kuu jooksul on selle kaardi omanikuks saanud 9000 inimest, mis on ligi pool sellest, mis Hansa Liising prognoosis kaardiomanike arvuks järgmise aasta lõpuks.

?Me oleme ületanud kõik plaanid, poleks lootnud, et nii paljud inimesed seda kaarti soovivad,? ütles Hansa Liisingu väikefinantseerimise divisjoni direktor Annely Kauge.

?Kindlasti loeb ka jõuluaeg, pärast aastavahetust kaardi taotlejate arv ilmselt väheneb.?

Praegu annab Hansapank igal tööpäeval välja keskmiselt 320 uut Ego järelmaksukaarti, taotlusi tuleb päevas 450.

?Kui sel aastal tõusid palgad reaalselt umbes kuus protsenti, siis järgmisel aastal palgatõus ilmselt kiireneb, seitse protsenti reaalselt on täiesti võimalik,? ütles Hansapank Marketsi makroanalüütik Maris Lauri. ?Ilmselt tõuseb palk nendel erialadel, kus valitseb tööjõupuudus, tõuseb just oskustööliste ja spetsialistide palk,? maärkis Lauri.

Tema sõnul läheb raha, mis töötajad lisaks saavad, kohe tagasi tarbimisse.

?Eks see raha läheb ka pangasüsteemi kaudu,? lisas Lauri.

Hetkel kuum