Parimad pakkujad rikuvad seadusi

Veiko Jürisson 09. jaanuar 2001, 00:00

Euroopa turvatööstuse tööandjate konföderatsiooni CoESS ja vastava ala ametiühinguid esindava UNI-Europa poolt läbiviidud uurimus näitas, et enamus avalike hangetena ostetud turvateenustest valitakse välja ainuüksi madalaima hinnapakkumise alusel. Selline hinnakonkurents on asetanud löögi alla pakutavate teenuste kvaliteedi ning mõjub negatiivselt kogu ala mainele. Odavaima hinna pakkumine sunnib firmasid lepingu saamiseks sageli minema seaduste rikkumisele või lööma käega kehtivatele normidele ja standarditele. Selle kohta on Euroopas käibel isegi ütlus :?Kui maksad pähklitega, saad endale ahvid!?.

Selleks, et säilitada avalikus sektoris osutatavate turvateenuste usaldusväärsust ja suurendada ametnike poolt läbiviidavate hangete läbipaistvust, on katusorganisatsioonid Euroopa Komisjoni toetusel välja töötanud juhendmaterjali, mis võimaldab määratleda võrreldavaid nõudeid ja kriteeriume valveteenuste pakkujate valikul. See käsiraamat on mitmete maade turvaala organisatsioonide ühistöö ning saanud hea vastuvõtu erinevates riikides. Inglikeelsena saab juhendiga tutvuda aadressil www.securebestvalue.org. Lehelt leiab ka pakkumise läbiviijaid abistava kohapunktide kalkulaatori.

Ka Eesti turvaturul on puudulikust hankeseadustikust tekkinud palju probleeme. Suurtel riikliku tähtsusega hangetel juhtunud isegi seda, et konkursi korraldamise algmaterjalid on seadusega vastuolus.

Probleemide vältimiseks tulevikus koostati kolmeosaline selge, ülevaatlik ja lihtne tabel, mille alusel on võimalik pakkumisi hinnata. Töörühma kuulusid erinevate Eesti firmade esindajad ? nii valveteenuse pakkujad, hulgimüüjad kui ka turvasüsteemide paigaldajad.

Hankekonkursil peaks olema ostja peamine huvi saada madalaima hinnaga võimalikult kõrgema kvaliteediga toodet või teenust. Kuid kusagil peab olema kuldne kesktee, sest nagu öeldakse, kui tahad saada head ja odavat asja, siis tuleb osta kaks asja ? üks hea ja teine odav.

Aadressil www.securebestvalue.org leiab Euroopa Komisjoni toetusel välja töötatud hankekonkursi kohapunktide kalkulaatori. Alumises tabelis on eestimaine nägemus tehnikapakkumise hindamisest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing