Maailmaturg üksi ei määra Eesti kütusehindu

16. jaanuar 2001, 17:55

Kütusemüüjate sõnul ei sõltu bensiini ja diisli jaemüügihind ainult maailmaturu poolt mõjutatud hulgiostuhinnast, vaid ka kütusefirmade soovist saavutada eesmärgipärast kasumit ja hoida jaehindu stabiilsemana kui on hulgihinnad.

Hydro Texaco Eesti müügijuht Andres Kivistik lükkas ümber väited, nagu teeniks firma iga bensiiniliitri pealt 25% kasumit. Kivistiku sõnul on kasumimarginaal firmale umbes üks kroon liitrilt ehk ligi 10%. Statoil, Shell ja Neste ei soostunud kasumimarginaali nimetama, Riina Aamisepp Shellist ei lükanud ümber ka väidet, et marginaal võib olla 25%.

Väliskapitalile kuuluvate suuremate kütusemüüjate Eesti tütarfirmade esindajate sõnul määratakse Eestis müüdava kütuse hinnad siin, mitte et neid kirjutataks ette emafirmast. ?Hind sõltub ka sellest, millise hinnaga teised müüvad. Aga omavahelisi hinnakokkuleppeid me ei tee,? kinnitas Aamissepp. Samas nimetasid nii Statoil kui ka Shell oma bensiin 95 keskmiseks müügihinnaks praegu 9,90 krooni.

Nii kütuste hulgi- kui ka jaemüügiga tegeleva ASi Neste Eesti jaemüügijuhi Artur Prauni sõnul ei tee jaemüügihinnad kütuste hulgimüügihindade kõikumisi kaasa samas tempos ja mahus. ?Näiteks sügisel oleksime pidanud hulgihinna kasvu arvestades tõstma bensiiniliitri hinda tanklates rohkem kui krooni, tõstsime aga ainult 30 senti. Sel põhjusel me ka ei langetanud kohe hindu, kui maailmaturu kõikumisi arvestavad hulgihinnad aasta lõpus langesid,? rääkis Praun.

Prauni sõnul on Neste müüdava bensiini Futura 95 novembri keskpaiga hind 10,20 krooni langenud praeguseks 9,65 kroonini ehk vaid ligi 5%. Samal ajavahemikul on bensiini tooraine nafta hind aga langenud ligi 30%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing