Sotsioloog ootab Laarilt vabandust

Sirje Niitra 13. veebruar 2001, 00:00

?Ega ta Savisaarele intervjuud andnud, kui eitas juhtunut, ta valetas Eesti rahvale, kellelt peakski nüüd andestust paluma,? ütles sotsioloog ja avaliku arvamuse uurija Andrus Saar pärast Laari eilset pressikonverentsi.

Saare hinnangul on väga ohtlik, kui kõrgete riigitegelaste hämamine muutub normiks ja sellele ei järgne mingit vastutust. Madal poliitiline eetika avaldab tema sõnul mõju ka muudele suhetele ühiskonnas ja elanikud võivad hakata hindama olukordi terve mõistuse vastaselt.

Hiljem on selliseid väärarusaamu sotsioloogi väitel väga raske muuta. ?Usaldus riigi institutsioonide vastu on viimaste erastamistehingute tõttu nagunii langenud,? märkis Saar.

Laar ütles eilsel pressikonverentsil pärast Edgar Savisaare ja tema erakonnakaaslaste ees vabandamist, et peab äärmiselt tõsiseltvõetavaks faktiks, et arvestades oma poisikeselikku iseloomu tulistas Savisaare pildi pihta. Ta kinnitas korduvalt, et ei mäleta kahe aasta taguseid sündmusi, kuid on kohalolnutega konsulteerides jõudnud järeldusele, et tollase Võru maavanema Robert Lepiksoni räägitu võib vastata tõele.

Laar tunnistas, et tema karistuseks on maine langus poliitikuna. Samas teatas ta, et kuna pildiskandaalis ei rikutud koalitsiooni programmilisi seisukohti, ei kavatse ta tagasi astuda.

?Ma arvan, et valitsusjuht ei tohiks olla ei tsirkusetola ega poisike. Kes jäävad poisikesteks, neil ei tohiks olla asja riigi juhtimisele,? kommenteeris Laari käitumist Edgar Savisaar.

Keskerakonna üks juhtfiguure Sven Mikser leidis, et vabandused ei tähenda seda, et Laar ei peaks peaministri kohalt tagasi astuma.

Savisaar leidis, et on kohatu võrrelda märklauaskandaali talle endale avalikkuse ees süüks pandud lindiskandaaliga, sest need kaks langevad kokku vaid teisejärguliste tunnuste poolest. ?Lindiskandaal oli lavastus, märkilaskmine aga reaalselt aset leidnud sündmus,? täpsustas ta. Savisaare hinnangul ei saa ka Robert Lepiksoni Juudaseks nimetada, nagu seda tegi Jüri Mõis. ?Ta käitus kui metsasanitar. Ühiskonna suhtes on Juudased need, kes on vait ja salgavad,? selgitas ta.

Politoloogi Rein Toomla hinnangul on endise peaministri pildi pihta tulistamise näol tegu pretsedendiga, mille järelmeid maailm jälgima võib hakata. ?Uurisime siin kolleegidega ja leidsime ajaloost vaid ühe sarnase juhtumi, kus umbes 200 aastat tagasi USAs tulistasid poliitikud duellil teineteise pihta, aga see on ka kõik,? lausus ta.

Toomla pidas eriti taunitavaks asjaolu, et peaminister ei rääkinud raskel hetkel rahvale tõtt. Võrreldes eelmisi peaministrite valesid käesolevaga leidis ta, et viimane juhtum on neist eetilises plaanis kõige karmim. ?Laari eelmine vale rublade müügi kohta oli Eesti riigi huvides, Vähi kasutas peaministrina võimalusi, mida teistel polnud ja Savisaare lindiskandaal ei jõudnudki kohtusse,? meenutas ta möödunut.

Korteriskandaali tõttu peaministri kohast loobunud Tiit Vähi kinnitas, et teda ei saa valetamises süüdistada. ?Olen alati öelnud, et ostsin oma tütrele korteri ja tegin seda täiesti seaduslikult, mida tõendab seegi, et ükski uurimisorgan pole mind nelja aasta jooksul selles küsimuses tülitanud,? lausus ta. Vähi ütles, et astus ise ametist tagasi, et riik saaks edasi minna. ?Olukord oli selline, et ei saanud enam edasi töötada.?

juhtkiri:Lahendus: Mart Laari asemele Kallas või Ilves

kommentaar:Laari valusad vitsad

vale kronoloogia: Peaminister Mart Laar vassib, seletades tulistamise asjaolusid:

mees sõnast:Mart Laar ütles:

12.02.2001 Tulistamislugu saab selgituse

12.02.2001 Laar sellest peaministrina ei välju

12.02.2001 Mõis: Lepikson pakkus tulistamislugu müüa

12.02.2001 Isamaaliit: eksitavat infot andsid Kaver ja Tarand

12.02.2001 Mart Laar reameheks ja peaministri amet maha!

12.02.2001 Kas Mart Laar peab peaministri kohalt tagasi astuma?

12.02.2001 Kas Lepikson on kurjategija?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing