Pikaajalise laenu intressi alandamist tasub kliendil kaaluda

Kaivo Kopli 14. veebruar 2001, 00:00

?Enne intressimäära alandamist taotlema hakates peaks kindlasti analüüsima selle tasuvust. Mida rohkem intressimäär alaneb, seda kiiremini alandamine ennast ära tasub,? ütles Hansapanga eralaenuosakonna tootehaldur Kersti Arro.

Sampo Pangas jae- ja personaalpanganduse kliendisuhteid juhtiv Arvi Lipp lisas, et intressialandamise kõrval saab taotleda ka näiteks lisasummat või maksepuhkust.

?Pank võib aga keelduda intressi alandamisest juhul, kui klient ei ole laenulepingu tingimustest kinni pidanud, ei ole täitnud muid kohustusi panga ees või leitakse kliendi maksevõime ja tagatiste analüüsi tulemusena, et intressi alandamine ei ole põhjendatud kõrge krediidiriski tõttu,? selgitas Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas.

Aastate eest võetud laenu intressimäära alandamist on mõistagi võimalik taotleda ka ettevõtteil, kinnitas Hansapanga äripanganduse divisjoni direktor Alo Lillepea. ?Laenu intressimäär sõltub ettevõtte riskimäärast (riskitasu) ja finantseeringu pikkusest. Panga kulukomponent on suhteliselt väike. Mida pikem on finantseering, seda kõrgem on intressimäär,? ütles Lillepea.

?Riskimäära suhtes võib anda niinimetatud rusikareegli ? kui ettevõte on kasumis ja omakapital on bilansimahust 30?40%, samuti on korras efektiivsus- ja likviidsusnäitajad,? täpsustas ta. Intressimäära alandamise tasu sõltub Lillepea sõnul konkreetsest kliendist, keskmiselt on see 1500 krooni.

Lipp Sampost rõhutas samuti, et iga taotlus vaadatakse läbi eraldi. ?Iga väljastatud laenu puhul on alati määrav laenulepingu tingimustest korrektne kinnipidamine, mis on üheks aluseks kliendi soovi võimalikul täitmisel,? märkis Lipp.

Enne intressi alandama tormamist tasub laenu-, aga ka liisinguvõtjal siiski tõsiselt arvutada, kas see ikka kasuks tuleb. Eduka väikeettevõtte, õlide ja autotarvikute müügiga tegeleva Reet Oili tegevdirektor Ivo Suuk ütles, et korra on laenuintressi alandamisega hakkama saanud. Esitati kaks taotlust, millest ühe puhul osutus pärast arvestuste tegemist refinantseerimine mõttetuks, sest kulu oleks olnud suur ning ettevõtmine ei tasunud ära. ?Rohkem intressialandamisi pole taotlenud, aga seda põhjusel, et pole lihtsalt pikaajalisi laene,? ütles Suuk. Reet Oil kasutab arvelduskrediiti, mille intress on kinnitatud aastaks.

Rahvusvahelisi autovedusid korraldava KMV juhataja Heiki Ohu ütles, et intressi alandamist on vajalikuks peetud ja ka kaalutud, kuid lõpuks sellest siiski loobutud. ?Kuna meil on kontsernikonto Haru KEKis, siis laenude puhul see kõne alla ei tule. Küll on aga meil liisitud autosid juba Hoiuliisingu ajast, kuid need lepingud on tehtud annuiteediga ning kuna nad on lõppemas, siis intressiosa on juba minimaalne,? rääkis Ohu. ?Kalkuleerisime ka seda, et kontserni kaudu saadava odavama laenurahaga osta välja liisingud, kuid arvestuste järel ei osutunud seegi kasulikuks,? tõdes ta.

Hoiuliisingust on KMV-l neli autot, mille liisinguperiood lõpeb varsti. Möödunud aastal liisiti neli uut veokit ja kaks haagist. Vanade ja uute autode liisinguintressi vahe on aga umbes poolteist protsenti, ütles Ohu. ?Oleks vahe kunagise ja praeguse intressi vahel näiteks 5%, siis tasuks kaaluda. Meil läks õnneks, sest esimesed liisingud võtsime enne Vene kriisi, mil intressid olid soodsad,? selgitas ta.

Põhimõtteliselt on intressi alandamine seda kasulikum, mida pikema tähtajaga on laenuleping ja mida suurem on laenujääk intressi muutmise hetkel. 100 000kroonise laenu intressi langetamine 1% võrra annab kuus kokkuhoidu mõnikümmend, 500 000kroonise laenu korral juba paarsada krooni, rääkis Messimas Ühispangast.

Näiteks kui klient on võtnud laenu 180 000 krooni intressimääraga 10,5% aastas ning nüüd on võimalik alandada intress 9,5% peale, siis intressi alandamise kulu tasuvusperiood on poolteist aastat. Igakuine makse väheneb umbes 100 krooni. Kui on aga samas summas laen, mille intress on täna 11,5% ja uueks intressiks on 9,5%, siis on tasuvusperiood tunduvalt lühem ? 9 kuud. Igakuine makse väheneb umbes 200 krooni, tõi Arro näite.

?Intressimäära alandamise taotluse puhul võtame arvesse seda, kui korrektselt on klient seni oma laenukohustusi täitnud. Kui kõik laenumaksed on tasutud õigeaegselt ja probleeme ei ole olnud ka krediitkaardi, õppelaenu, väikelaenu või liisingu maksete tasumisega, siis enamasti ka taotlus rahuldatakse,? lubas Arro.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing