Maris Jesse: soodne pinnas eraravikindlustuseks loodud

Kadi Heinsalu 01. märts 2001, 00:00

Jesse sõnul peaks seadus avama erakindlustusele turuni?i just ajutise töövõimetuse hüvituse osas. Tööandja võiks tema sõnul näiteks töövõtja eest seda kindlustust maksta.

Kindlustusseltside juhid kinnitavad aga, et sel aastal selliste toodetega välja ei tule, selleks puudub seadusandlik baas ja on veel segane, mis ulatuses riik ravikindlustust katab ja millised riskid on jäänud katmata.

Uus ravikindlustusseadus hoiab kokku haigus- ja hooldushüvitiste raha, suureneb sünnitushüvitis. Eelnõu järgi ei hakata haigusrahasid arvestama mitte enam viimase poole aasta keskmisest palgast, vaid eelmise või üle-eelmise aasta makstud sotsiaalmaksu alusel.

Kuna palgad tavaliselt aja jooksul tõusevad, saavad inimesed hüvitisi vähem kui seni. Kui seni sai haigusraha juba 2. haiguspäevast, siis uue seaduse järgi saaks seda alles 4. päevast.

Tasuliseks muutub eriarsti külastus, perearsti koduvisiit ja haiglapäev. Haigete lastega saab kodus olla senise 14 päeva asemel 10 päeva ja makstakse selle eest senise 100% keskmise palga asemel 80% üle-eelmise aasta tasutud sotsiaalmaksu aluseks võttes. Ka sünnitustoetus, mis näiliselt suureneb selle võrra, et ema ei saa hüvitise alusel kodus olla mitte kaks, vaid kolm kuud pärast sünnitust, väheneb tegelikult, sest selle maksmise aluseks võetakse üle-eelmise aasta sotsiaalmaks.

Seesam Elukindlustuse juhataja Taivo Saar ütles, et kindlustusseltside liit on arutanud ravikindlustuse olukorda ja leidnud, et pole üldist nägemust, milline sotsiaalkindlustuse reform olema peaks. ?Pigem on tegu katsega lappida auke olemasolevas süsteemis,? lausus Saar ravikindlustuse seaduse eelnõu kohta.

Seadusandlus võimaldaks tema hinnangul eraravikindlustusega turule tulla, kuid riik on Saare sõnul jätnud defineerimata, mis ulatuses katab riske riik, mis ulatuses keegi muu. ?Nüüd on juba teada, et hambaravi jääb kindlustuse alt välja, ja mõned muud uuendused, kuid see on suhteliselt väike ja ebamäärane osa. Selle peale on keeruline mingit toodet ehitada.?

Sampo Eesti Elukindlustuse tegevdirektor Ulla Ilisson ütles, et tema meelest puudub praegu ka seadusandlik võimalus eraravikindlustust pakkuda, sest kindlustusseaduses on küll mõiste haiguskindlustus, kuid see on antud varakindlustuse mõttes.

Intervjuu haigekassa juhatuse esimehe Maris Jessega

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing