Priit Harik • 16 aprill 2001

Valvemahud kasvavad vaatamata tehnikafirmade hääbumisele

Eesti Turvaettevõtete Liidul sai valmis eesti turvaturu iga-aastane ülevaade, mis koostatud pea kõigi eesti turvamaastikul tegutsevate ettevõtete majandustulemuste analüüsi põhjal.

Valveteenuste ning valve- ja häiretehnika müügi käive oli eelmisel aastal 854,2 miljonit krooni krooni. 43% sellest kuulub ASile ESS Eesti, teiste suurimate tegijate, ASi Securitas ja ASi Akropol osakaal kogukäibest oli kummalgi 11 protsenti. Järgnesid AS Pristis üheksa protsendiga, AS Alarmtec kuue ja AS Hotronic viie protsendiga kogukäibest. ESSi ning Securitase osakaal tegelikkuses on veelgi suuremad, kuna arvestusest jäeti välja sularahaveost tulevad käibed.

Eesti Turvaettevõtete liidu tegevdirektori Veiko Jürissoni sõnul reorganiseeriti mullu viimased suuremad riigiettevõtete sisevalveteenistused. Eesti Raudtee, Tallinna Sadam ja Tallinna Lennujaam hakkasid valveteenust sisse ostma ja aitasid sellega kaasa valveteenuste mahu kasvule. Valveteenuste kasv on viimastel aastatel pidevas tõusugraafikus. 1999 aastal tõusis valveteenuste käive 1998 aasta 338,3 miljonilt kroonilt 390,9 miljoni kroonini. Möödunud aastal saavutati käibeks 492,8 miljonit krooni.

Üllatus oli turvatehnika hoolduse ja paigalduse kasvu langus. 1999 aastal hüppas käive selles sektoris 182,1 miljonilt kroonilt 244 miljonini ja langes möödunud aastal 227,5 miljonini. Languse põhjuseks on üle-eelmise aasta langus ehitusturul, mis mõjutas valveseadmete paigalduse näitajaid veidi hiljem. Sellel aastal prognoosivad valve- ja häiretehnika paigaldajad käibekasvu vähemalt 1999 aasta tasemele.

ASi Eltron juhatuse esimees Ülo Kala toob languse põhjuseks ka turu täitumist. ?Turumaht on täis ja veerand paigaldusfirmadest töö lõpetanud,? peab Kala langust normaalseks. Käivet mõjutavaid suurhankeid pole enam olnud.

Hetkel kuum