Inno Tähismaa • 11. juuli 2001 kell 7:14

Soome valitsus valmistub vähendama ettevõtte tulumaksu

Soome valitsus valmistab ette laiaulatuslikku maksureformi, mis vähendab jõustudes ettevõtte tulumaksu, kirjutab Helsingin Sanomat.

Tõenäoliselt aastal 2004 jõustuv uus maksukorraldus vahetab välja 1993. aastal rakendunud senise süsteemi.

Asjatundjate hinnanguil kavatseb valitsus langetada ettevõtte tulumaksu seniselt 29%lt allapoole. Samas kavatseb valitsus maksustada rohkem ettevõttest välja võetavat raha ehk dividende. Dividenditulu maksustatakse Soomes praegu samuti 29%ga olenemata tulu suurusest, samas kui palgatulult võetav maksuprotsent sõltub tulu suurusest. Börsiettevõtete puhul vähendatakse ettevõtte tulumaksu arvelt praegu dividendisaaja maksustatavat tulu, mistõttu börsiettevõtte dividenditulu on praktiliselt maksuvaba. Välismaalastele see soodustus praegu ei kehti.

Ettevõtte tulumaksu vähendamisega läheb Soome kaasa Euroopa Liidus valitseva trendiga ettevõtluse maksustamise vähendamise suunas.

Soome riigivaraministeeriumi maksuosakonna juht Lasse Arvela kinnitas, et uue maksusüsteemi loomisega hakkab tegelema töörühm, ent ei öelnud midagi enamat.

Töörühm peab uue maksusüsteemiga valmis saama tuleva aasta oktoobris, mõned kuud enne järgmisi parlamendivalimisi. See tõstab uue maksusüsteemi üheks valmiste peateemaks.

Maksusüsteemi loomise taga nähakse vajadust vähendada niigi rikaste börsiettevõtete aktsionäride tulu, mis on viimastel aastatel tublisti kasvanud.

Soome kaubanduskoda ja tööandjad on taotlenud ettevõtte tulumaksu langetamist 25%le. Selle arvelt on nad valmis dividenditulu suurema maksustamisega. Nii näiteks tähendaks ettevõtte tulumaksu langetamine 28%le dividenditulu maksu kerkimist 42%le.

Hetkel kuum