Ülo Toomsalu • 17. september 2001 kell 5:17

Kohtuvaidlused varjutavad presidendivalimisi

Mõned kohalikud poliitikud on vaidlustanud kohtus oma valla valijamehe valimise, mis loob teoreetilise võimaluse ka presidendivalimiste tulemuste protestimiseks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kohtulikku lahendust ootavad kaebused, mis taotlevad Harjumaa Vasalemma valla ja Saaremaa Mustjala valla volikogu otsuste õigustühiseks kuulutamist.

Nende alusel peaks Vasalemma rahvast tuleval reedel valimiskogus esindama Aado Oherd ja Mustjala rahvast Henno Alt. Mõlemas vallas keeb võimutüli ning kohtutee on ette võtnud vastsete valijameeste rivaalid volikogus.

Vabariigi valimiskomisjoni esimehe Heiki Sibula sõnul on õigusriigile iseloomulik, et inimesed vaidlustavad kohtus erinevaid otsuseid. ?Seni kuni pole kohtuotsust, aktsepteerime me kõiki valitud valijamehi. Nende osavõtt valimiskogust on õigustatud,? lausus Sibul.

Tema sõnul võib kohus taoliste juhtumite korral peatada oma määrusega volikogu otsuse täitmise, mis tähendab seda, et antud vald jääb valimiskogus esindamata. Sibul tunnistas, et see poleks õiguslikult kõige parem lahendus. ?Loodan, et kohtud teevad sisulise otsuse enne valimispäeva ära,? lisas ta.

Kõige keerukam oleks olukord, kui kohus tunnistaks alles pärast presidendi valimist mõne valijamehe osalemise ebaseaduslikuks. ?On teoreetiline võimalus, et keegi protestib siis vabariigi valimiskomisjoni otsuse, väites, et valimiskogu polnud legitiimne,? rääkis Sibul. ?Kui president valitakse selge häälteenamusega, ei tohiks see otsust mõjutada. Kui asi jääb piirimaile, võib juhtuda, et kokku tuleb kutsuda uus valimiskogu.? Sibul rõhutas, et see on ülimalt teoreetiline võimalus.

Hetkel kuum