9. oktoober 2001 kell 22:00

Jõgevamaa elujõud

Analüütikud hoiatavad maailmajanduse jahenemise eest. Oma pitseri sellele vajutab kindlasti ka terrostidega seonduv, sh USA ja Inglismaa poolt Osama bin Ladeni vastu alustatud sõjalised operatsioonid.

Jõgeva maakonna majanduselu on aga stabiliseerunud.Praegu ei ole mitte ühtegi suureetevõtet pankrotti läinud. Hansapanga Jõgeva regiooni direktori Aita Saksingu arvates elavad ettevõtted üsna kenasti. Kes püsima on jäänud, need tegutsevad reaalsel pinnal edasi. Õhulosside ehitajaid ei kohata. Ka suuremad kauplejad, nagu Jõgeva ja Põltsamaa Majandusühistud, ostjate üle ei kurda.

Enne USAs toimunud terrorirünnakuid ei olnud Jõgevamaa suuremad toiduainetetööstuse ettevõtted, nagu TÜ E-Piim Põltsamaa Meierei ja AS Põltsamaa Felix, tunnetanud languse märke. Arvatakse, et igasugune majanduse jahenemine väljendub kõige tugevamini elektroonika- ja autotööstuses.

Kaks aastat tagasi käis Jõgevamaa ligi paarikümnest põllumajandusettevõtetest üle pankrotilaine. Nüüdseks on Venemaaa majanduskriisist alguse saanud mõõnaperiood möödas. Võib öelda, et pärast rasket haigust on ka põllumajandussektoris toimumas tervenemine. Kavandatakse isegi suuri investeeringuid. Nii pandi 25. septembril nurgakivi Toma POÜ uuele, 600 lehmale, mõeldud kompleksile. 150 pea võrra suurendas oma lehmakarja tänavu ka AS Pajusi ABF. Noored mehed ASist Merix Kinnisvara kavatsevad vastrenoveeritavase lauta muretseda 165 lehma. Samas likvideerivad euronõudeid mitte täita suutvad väikeloomapidajad oma karju.

Suvel avaldas Eesti Ekspress endise põltsamaalase Tiina Joosu artikli ?Põltsamaa elujõud ja Jõgeva hääbumine?. Nii ta arvaski. Talle vaidlesid vastu tegudeinimesed, praegune põltsamaalane, Jõgeva maavanem Margus Oro ja endine põltsamaalane, Jõgeva linnapea Ants Paju. Eks aeg näita, kellel on õigus, kellel mitte.

Autor: Raivo Sihver

Hetkel kuum