Koalitsioonileping on end õigustanud

Inge Rumessen 10. oktoober 2001, 00:00

Suurimaks õnnestumiseks on ettevõtete tulumaksu kaotamine reinvesteeritud kasumilt. Rahandusministri trumbiks on ühe lubadusena eelarve tasakaalus hoidmine. Kuigi koalitsiooniparteid lubasid maksukoormust mitte tõsta, peavad töötajad uuest aastast hakkama lisaks 26 tulumaksule maksma 1 oma palgast töötuskindlustuse ja 2 loodava teise samba pensionikindlustuse eest.

Rahandusministeeriumi hinnangul pole kokkuvõttes maksukoormus 1999. aastast, mil Laari valitsus võimule tuli, tõusnud.

Koalitsioonilepingu punktide täitmine

MAJANDUS

Konkurentsipoliitika toimivaks kõigi turuosaliste suhtes, meetmed varjatud kartellikokkulepete tõrjumiseks

Kartellikokkulepete väljaselgitamiseks selle kuu alguses jõustunud konkurentsiseadus lubab mitte karistada isikut, kes andis esimesena teada kokkuleppest juhul, kui see isik ei olnud ise selle algataja ning kui ta on teinud täielikku koostööd konkurentsiametiga juhtumi menetlemisel.

Ühendatud finantsjärelevalve moodustamine

Rahandusministeeriumi finantsteenuste osakonna juhataja asetäitja Lelo Liive:

Praegu toimuvad ettevalmistustööd inspektsioonide ühendamiseks. Finantsinspektsioon hakkab tööle uue aasta jaanuarist.

Uue tehnoloogia juurutamiseks ja uute töökohtade loomiseks arendame tehnoparke

Majandusministeeriumi tehnoloogia ja innovatsiooni talituse juhataja Kitty Kubo: Eestis on arvestades hariduse ja teaduse ning ettevõtluse kontsentreerumist Tallinna ja Tartu piirkonda, esmatähtis tehnoloogiaparkide asutamine just seal, kus nad on vahelüliks teadustulemuste kommertsialiseerumisel majanduse konkurentsivõimet tõstvate innovatsioonidena. Tallinna Tehnoloogiapark asutatakse TTÜ naabrusse hiljemalt märtsis 2002.

Luua soodsamad võimalused elamulaenude saamiseks, suurendades riigieelarvest vastavatesse fondidesse eraldatavaid vahendeid

Valitsus kiitis heaks Noore Pere laenu projekti, mille raames saavad sooduslaene alla 16aastase lapsega pered. Eelmisel aastal anti 771 perele laenu 150 miljoni krooni väärtuses, kusjuures sihtasutus võttis selleks garantiikohustusi kogusummas 28,5 miljonit krooni. Keskmine laenupikkus on 11 aastat. Noore Oma Kodu projekt laieneb laenusaamise võimaluse nüüd ka ilma lasteta kõrgkooli või keskeri õppeasutuse lõpetanud alla 35aastastele spetsialistidele, kes on vähemalt kaks aastat täiskohaga töötanud ning ei pruugi olla abielus.

RAHANDUS

Seadus stabilisatsioonireservi vahendite kasutamise kohta

Seadus võeti vastu 1999. aasta lõpus, millega stabiliseerimisreservi vahendeid kasutatakse üldmajanduslike riskide vähendamiseks ning eriolukorras. Stabiliseerimisreservi kantakse eelarveaasta lõpuks tulude ülejääk, mille sihtotstarve ei ole seadusega määratud ja millest on maha arvatud järgmisse eelarveaastasse ülekantavad summad, samuti riigivara erastamisest saadud tulu. Sellest aastast kantakse reservi ka Eesti Panga kasumist tehtud eraldised.

Hoiab Eesti riigieelarve tasakaalus

Siim Kallas: 1999. aastal ametisse saades võtsime esimese asjana vastu miljardi kroonise säästueelarve, et riigieelarve tasakaalu saada. Siis oli defitsiit 4,6 protsenti. 2000. aasta eelarve surusime samuti jõuliselt tasakaalu suunas, meenutagem kas või mitu korda toimunud kärpimisi ministeeriumide eelarvetes ning üleüldist kokkuhoiukampaaniat. 1999. aasta probleemid kajastusid siiski veel ka 2000. aasta eelarves, mistõttu eelmisest aastast ületulevad probleemid viisid selle kergelt tasakaalust välja. Defitsiit oli 2000. aastal 0,9.

2001. aasta eelarve täitub ülejäägiga. Samuti on tasakaalus 2002. aasta eelarve projekt.

Ei suurenda üldist maksukoormust

Rahandusministeeriumi majandusanalüüsi osakonna analüütik Andrus Säälik:

1997. aastast on maksukoormus pidevalt langenud. Samuti on vähenenud aktsiiside osakaal SKTs, sest aktsiisiga maksustatavate kaupade tarbimine ei kasva võrreldavalt SKTga.

2002. a maksukoormuseks prognoosime 34,8 protsenti SKTst. Kasv võrreldes selle aasta oodatava maksukoormusega tuleb peamiselt töötuskindlustuse rakendamisest, mis suurendab maksukoormust hinnanguliselt ligikaudu 0,6 protsendipunkti võrra. Maksumuudatused nagu tubakaaktsiisi tõus, ametiautode erisoodustusmaksu tõstmine, residentidest ettevõtete dividendide maksustamine lisavad veel 0,2 protsendipunkti.

Aktsiiside osa SKTs väheneb, seda vaatamata tubakaaktsiisi plaanitavale tõstmisele. Suureneb aga sotsiaalmaksu ja üksikisiku tulumaksu osa SKTs. Põhjuseks keskmise palga kasv ja tööhõive suurenemine, mis suurendavad nende maksude baase. Muude maksude osakaal jääb SKTs samaks.

2001. ja 2002. a juures mängib rolli veel ka kütusekomponentide maksustamine, mis on märgatavalt suurendanud kütuseaktsiisi laekumist. Seda sammu ei saa aga nimetada maksukoormuse suurendamiseks, kuna valitsus korjas lihtsalt kokku selle raha, mis oli määratud. Kokkuvõttes jääb järgmise aasta maksukoormus siiski madalamaks kui 1999. aastal kui valitsus vahetus. Seega ei ole see valitsus oma võimuloleku ajal maksukoormust tõstnud.

Säilitab üksikisiku proportsionaalse tulumaksu, suurendades järk-järgult maksuvaba miinimumi

Siim Kallas: Oleme kahel korral maksuvaba miinimumi tõstnud. Sellest on ette nähtud ka täiendav maksuvaba tulu kolme ja enama lapsega peredele.

Kaotab alates 1. jaanuarist 2000 ettevõtte tulumaksu kogu ettevõttesse reinvesteeritud kasumilt

Ei toeta täiendavaid erisusi käibemaksu määras, v.a infotehnoloogiale

Rahandusministeeriumi hinnangul ei saa infotehnoloogiale madalamat käibemaksumäära kehtestada, sest see ei ole vastavuses Euroopa Liidu seadusandlusega.

Pidurdab aktsiiside tõusu, vähendab mootorsõiduki aktsiisi

Siim Kallas: Valitsus peatas kütuseaktsiisi tõusu ning pehmendas oluliselt tubakaaktsiisi tõusu, pikendades planeeritud graafikut. 2003. aasta algusest kaotab ka mootorsõiduki aktsiisi.

Viib ellu konkreetse programmi maksudistsipliini parandamiseks

Siim Kallas: Valitsus andis maksupolitsei loomisega maksuametile uurimisõigused. Samuti on uue maksukorralduse seaduse vastu võtmisega antud maksuhalduritele senisest rohkem käitumisjuhiseid.

Salakaubitsemise tõkestamiseks seab sisse maksumärgid alkoholile

Siim Kallas: Analoogiliselt maksumärkide sisse seadmise ideega on sisse viidud aktsiisiladude süsteem, mida peame isegi tõhusamaks kui maksumärgistamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing