Tarmo Riisenberg • 17. oktoober 2001 kell 22:00

Nokia annab vastulöögi

Kui varem jagunesid mobiiltelefonide hinna põhjal odavateks, keskmisteks ja kalliteks, siis Nokia 5510 on esimene telefon, mis on suunatud just kindlale tarbijate grupile ? aktiivsetele ja liikuvatele noortele.

Nooruslik ja ebatavaline on ka telefoni disain: erinevalt tavapärastest mobiiltelefonist, kus telefoni klahvide arv on võrdne numbrite arvuga nullist üheksani ning veel paari täiendava nupuga, võib Nokia 5510 uhkustada pea täiusliku, arvutikasutajale vägagi tuttava klaviatuuriga.

Siin peitub ka telefoni esimene positiivne ja ühtlasi ka negatiivne omadus: tänu rohketele klahvidele on näiteks lühisõnumi saatmine lihtsam kui kunagi varem, kuid nuppude väiksed mõõtmed teevad nende kasutamise keeruliseks, õigete numbrite tabamine telefoninumbri valimisel nõuab tavapärasest suuremat tähelepanu.

Rohked klahvid annavad 5510le ka täiesti omapärase välimuse, sest nende kasutamise hõlbustamiseks on nii klaviatuur kui ka ekraan tavapärasega võrreldes pööratud 90 kraadi võrra vasakule. Telefoniga rääkimine toimub aga siiski tavapärasel moel.

Eriti hoolikad on Nokia insenerid olnud meelelahutusega tegelemisel, sest 5510 koondab endasse seni vaid lisavarustusena saadaval olnud funktsioonid: raadio ja muusikafailide mängija.

FM laineala katvat raadiot saab kuulata telefoniga poest kaasa tulevate hands-free kõrvaklappidega, telefonikõne saabumisel katkestatakse raadio töö automaatselt ning telefoni kasutaja saab vähimategi probleemideta kõnele vastata. Sama lähenemine kehtib ka muusikafailide kuulamise puhul.

Muusikat on telefoni võimalik laadida arvutist ning salvestada otse raadiost või mõnest muust heliallikast, kokku mahub telefoni mällu kuni kaks tundi lemmikpalu.

Telefoni enda raadiost muusika salvestamisel ei pruugi aga salvestatava materjali kvaliteet olla just väga kõrge, sest vähemalt telefoni esitlusel pubis ?Kompressor? sai raadio abil kuulata vaid paari kõige tugevamat jaama ning nende stereoheli kvaliteet jäi sahinate tõttu kesiseks. Samas polnud aga midagi ette heita arvutist telefoni laetud muusikafailide helikvaliteedile. Raadiot ja telefonisse salvestatud muusikat on võimalik kuulata ka telefonis olevaid mänge mängides või SMS-e saates,

Et Nokia 5510 pakub ka WAPi kasutamise võimalust, siis võib mõnel nutikamal telefoniomanikul tekkida idee saata muusikafaile WAPi vahendusel, kuid siin on omad takistused. Autoriõigustest tingituna pole selline muusikafailide edasisaatmine lubatud ning telefoni esitlenud Nokia tehase esindajate sõnul ei luba sellist muusikavahetust ka telefoni enda tarkvara. Samas on WAPi abil võimalik telefoni laadida nii piltsõnumeid kui ekraanipilte.

Meelelahutuse eest hoolitsevad ka viis erinevat mängu ning kes neist tüdinevad, saavad täiendavaid mänge ja mängutasemeid laadida internetist Club Nokiast.

Telefoni enda telefoniraamatusse võib salvestada kuni 100 telefoninumbrit pluss 250 numbrit SIM kaardile, 150 tavalist SMSi ning 50 piltsõnumit, telefoni kalender mahutab kuni 220 meeldetuletust ja märkust. Saadetavad ja vastuvõetavad sõnumid võivad olla kuni 459 tähemärki pikad.

Varem kindlaks määratud helinatoone on telefonis 35, personaalsete helinate jaoks on telefoni mälus seitse kohta.

Eestisse peaks uus Nokia müüki jõudma selle aasta detsembris, eesmärgiga köita omapärase jõulukingituse leidmisest huvitatud inimesi. Telefoni laialdasema leviku võib aga seada küsimärgi alla selle hind: 399 eurot ehk umbes 6200 krooni. Hinnad võivad küll turuti kõikuda, kuid sellest hoolimata on paljutõotaval Nokial oht jääda vähemalt Eestis telefoni sihtgrupi jaoks (noored vanuses 15-25 aastat) kättesaamatuks unistuseks.

Hetkel kuum