Inno Tähismaa • 21. oktoober 2001 kell 22:00

Tallinna börs tahab leida aastaga viis uut liiget

Läheme üle uuele süsteemile. Koos kõikide turuosalistega, seetõttu sõltume kõigi turuosaliste valmisolekust selleks.

Mida see tähendab börsi jaoks?

Tuleb kasutusele uus kauplemissüsteem. Olulisem on aga, kas suudame Eesti ettevõtted atraktiivseks teha. Soomes on jaeinvestoreid üle 50 elanikkonnast, Eestis mõni tuhat.

Kas ootad, et ettevõtetelt hakkab tulema börsil noteerimise taotlusi?

Neid ei tule nagu seeni pärast vihma. Sellega läheb aega. On olemas sellised ettevõtted nagu Tallinna Sadam või Eesti Energia, aga nende erastamisprotsessid on pooleli ja seega võtab asi aega.

Mis lisandub Tallinna börsile?

Esiteks uus süsteem, siis uued reeglid ja kolmandaks euro. See on vundament. Börsi ülesanne on luua keskkond, et oleks olemas võimalused. Et oleks lihtne, odav ja kasutajasõbralik.

Mis saab nendest ettevõtetest, kellele on börsil olemine muutunud piinaks?

Aja jooksul asi laheneb. Börs pole vangla. Uus väärtpaberituru seadus annab võimaluse ettevõtetel börsilt lahkuda, seadus on siin väikeaktsionäride kaitseks. Inimestel, kes kunagi aktsiaid ostsid, on õigustatud ootus, et nad saavad oma aktsiad normaalse hinnaga maha müüa.

Kuidas soomlased oma investeeringu peale vaatavad?

Ma arvan, et soomlased ostsid optsiooni tulevikule. Soomes on üle 4 miljoni elanikku, Eestis 1,5 miljonit, Baltimaades kokku rohkem kui Soomes. Nad ostsid, uskudes Eesti tulevikku, ühinemisse Euroopa Liiduga.

Tallinna börsist saab siis üks Helsingi börsi nimekiri?

Tallinna põhinimekiri hakkab olema HEXi süsteemis kui Tallinna nimekiri.

Kuni Eesti pole Euroopa Liidus, ei käi HEXi süsteemis osalemine automaatselt. HEXi süsteemis kaubelda soovivad Tallinna börsi liikmed peavad taotlema vastavat luba. Tahame saada koostöös uue finantsinspektsiooniga asja niikaugele, et välisfirmad saavad võimalikult lihtsalt Tallinna börsi liikmeks.

Nii et Tallinna börs taotleb HEXi liikmete saamist Tallinna börsi liikmeteks?

See on meie esimene prioriteet. Me ei kasvata üleöö investoreid, et saada uusi huvilisi. Täna on börsil 9 liiget, kui tuleb 5 uut juurde, on see samm edasi. Esiteks otsime üles need, kes olnud Eesti turust kõige rohkem huvitatud, aga seni pole vaevunud börsi liikmeks hakkama. Meie sisemine eesmärk on saada juurde aastaga viis uut liiget.

Milline on sinu visioon börsi arengus lähimaks viieks aastaks?

Viis aastat on liiga pikk aeg. Konsolideerumine läheb päris kaugele. Tekib üks võrk, nagu internet.

Miks katkes koostöö Põhjamaade börsisüsteemi Norexiga?

HEX pakkus paremat diili. Mitte selles mõttes, et oleks nõus panema rohkem raha, vaid koostöö aktiivsuse mõttes. Norex oleks tähendanud kauplemissüsteemi jagamist, HEX on strateegiline aktsionär, nõus panema raha, aega ja higi. Öeldakse, et kaotasime iseseisvuse, aga teine võimalus on Mongoolia-laadne asi: midagi ei sõltu ? nii sõltumatu.

___________________________________________

Eesti aktsiate peale Helsingis tormi ei joosta

Tallinna börsi aktsiad jõuavad Helsingi börsile jaanuari lõpuks

Hetkel kuum