Häda all kannataja valikud

29. oktoober 2001, 00:00

Eesti Energia eestkõneleja Erki Peegli kirjutise (vt. Elektri hind ? millised on Eesti Energia valikud? ÄP, 22.10.) läbi lugenud, tundsin algul lausa solidaarsust. Nii armsad lastetoaväljendidki mängus ? pissihäda jne. Tõepoolest, eks iga ettevõtja tunne iga päev, et vaja oleks odavamalt osta ja kallimalt müüa. Muidu varsti pankrott koos oma halduriga kallal.

Aga siis tuli peale kurb kadedus. Miks ületeenaaber ilusast sinisest majast kallab iga natukese aja tagant oma põiehäda uhkes häbematus kaares kundele kaela? Mina aga oma ostjale sisendite hinnatõusu edasi sokutades väristan kätt iga protsendi ja poole juures ? et kas 7 või kannatab äkki välja koguni 7,5. (Pole mul seejuures oma toodangu turu inspektsiooni selja taga valvamas ega midagi.) Kas ma olen liiga hea või liiga loll? Ei üht ega vast teistki. Lihtsalt naabril on absoluutne monopol, mul ei ole. Monopol rikub, absoluutne monopol rikub absoluutselt. Ja kogu lugu.

Kuid monopoligi juhivad ometi inimesed. Kui prooviks objektiivselt rikutud raamides olles seada endale subjektiivselt ometi mõned piirid?

 • Rääkige oma hädast ausalt, ärge alahinnake ostja mõistust ja arvutamisoskust. Ta saab kõigest aru. Ka sellest, kui teda omavahel kokkuklappimatute arvude rägaga lolliks püütakse teha. Selle punkti alla käib

õhust tõmmatud miljardite pealt arvutatava amortisatsiooni näitamine hirmsa kuluna, seejärel suure osa nendesamade õhumiljardite mahakandmine veel jubedama kahjuna;

keskmisest 27%-lisest hinnatõusust jutustamine, kui väljapakutud hinnapakettides on tõusud 33%, 44%, 68% ja 84%. Ühegi jaotumuse puhul ei saa välja kaaluda keskmiseks 27%. Erilise mündi lisab sellisele hämamisele see, et Eesti Päevalehe andmeil vastanud Gunnar Okk ?spekulatsioonidele?, et elektri hind võib tõusta kuni 70%, uhkelt: ?Võin öelda kindlalt, et see on vale.? Oligi vale, ainult et teisipidi: avaldatud hinnatabelid näitavad, et 70% pole tema tariifimeistritele mingi piir. Hinnad võivad tõusta ligi kaks korda. Ja see pole mingi spekulatsioon, vaid elementaarne aritmeetika, milles võib veenduda iga asjast huvitatu;

üldse pole avalikult räägitud eri hinnapakettide kuluvahekordade rängast muutmisest (loodetakse ilmselt head lisatulu nn vabatahtliku paketivahetuse eest nõutavast üle mõistuse kopsakast andamist);

 • Müüge oma kaupa inimese kombel, ärge püüdke üht ja sama asja müüa mitu korda. Ühenduse ülalpidamise eest on tasu vastavalt traatide jämedusele ? iga neist läbi mahtuva ampri pealt 3 kroonil kuus pluss 1,5 krooni lisaks. Ja siis ? läheb põiehäda nii suureks, et mõjub mõistusele ? kogu ilule veel 20 krooni kuus otsa ? kvaliteetse voolu (nendesamade amprite) eest! Väga raske on kujutleda, missugune võiks välja näha ebakvaliteetne amper.

Mis siin manitseda, absoluutne monopol lubab ju kilovatt-tunni kolmandagi (lisaks voolutugevusele ja ajale) komponendi, pinge, teist korda maha müüa. Lihtsa loogika ja elementaarse füüsika abil saab (vähemalt tarbijaid ?kaitsvale? inspektsioonile) selgeks teha, et ükski amper traatides ei liigu, kui teda volt tagant ei tõuka; sestap tuleb tarbijale kehtestada volditasu, nii umbes 10?20 senti kuus iga traadiotstes hoitava voldi pealt. Tasu kujuneks jällegi meeldivalt püsivaks ja ei sõltuks liiga kokkuhoidliku või keskkonda säästva tarbija püüdest EE käivet kahandada.

 • Kutsuge end häda pealetulekul aeg-ajalt korrale (kui tahes teoreetilise) mõttega, et teie monopol ei pruugi olla igavene. Kui see kaob, on raske monopolistist vabaturuinimeseks hakata ja oma ostjatega uuesti normaalset vahekorda sisse seada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 12:00
  Otsi:

  Ava täpsem otsing