Inno Tähismaa • 2. november 2001 kell 13:58

Torm murdis Tallinnas 300 puud

Esialgsetel hinnangutel murdis eilne torm Tallinnas vähemalt 300 puud ja langetas suuri oksi, teatas Raepress.

Ainuüksi Pirita mereäärsetes parkmetsades ja Kadrioru pargis on murdunud üle 200 suure puu. Haljastusele tekitatud tormikahjustusi on kõigis linnaosades.

Eile Tallinna rüüstanud torm murdis sadu puid ja tekitas linnas mitmeid elektrikatkestusi. Kesklinnas langetas torm põhiliselt vanu ja haigeid puid, mis tõestab ilmekalt vajadust linna kõrghaljastust heakorrastada.

Linnaaedniku Tiina Tallinna sõnul säästis Kaarli puiestee haigeid pärnasid seekord üksnes tormi suund. 'Teeäärsed majad ning Kaarli kirik varjasid tugevaid tuuleiile ja puud jäid püsima'. Ühe näitena tõi Tallinn Kaarli puiesteest paarsada meetrit eemal, Eesti Panga juures parkinud sõiduautole langenud vana puu, mis masina lömastas. Õnneks ükski inimene sel hetkel autos ei viibinud. 'Kuna tegemist oli linna maal juhtunud õnnetusega, pöördub kindlustusfirma kahjunõudega tõenäoliselt meie poole. Sarnaseid juhtumeid on võimalik vältida, kui linnaelanikud mõistaksid, millist ohtu haiged puud endast kujutavad ega oleks vastu nende asendamisele uutega,' ütles Tallinn Raepressile.

Tallinna Kommunaalameti juhataja Ain Valdmanni sõnul oli vanade puude asendamise küsimuses üleval paar aastat tagasi ka Helsingis, kus linlased olid samuti vastu puude mahavõtmisele. 'Peale seda, kui üks 21 aastane noor daam sai talle tormis peale langenud puu all surma ning tema kaaslane invaliidistus, sellist pimedat vastuseisu põhjanaabrite seas enam ei ole. Ei tahaks küll oodata, mil midagi säärast Tallinnas peaks juhtuma,' lausus Valdmann.

Eile hommikul hukkus Riias tormi tõttu langenud puu alla jäänud naine.

Oktoobris läbiviidud Kaarli puiestee puude resistograafuuringu esialgsete tulemuste põhjal selgus, et 102 säilinud puust tuleb 24 ilmselt maha võtta. Põhjalikult uuritud 96 puust 18 vajab puhastuslõikust, 38 võra tasakaalustus- ja puhastuslõikust ning 41 pidevat jälgimist. Kaheksa puud vajab toestamist.

Tiina Tallinn soovitab puiestee tänavaäärsed read välja vahetada. Kohe tuleks läbi viia keskmiste ridade puude toestamine koos tasakaalustuslõikusega ning järgmisel kevadel pärast puude lehtimist kõrvaldada kuivanud oksad, juhul kui seda ei suudeta teha veel tänavu enne lehtede langemist.

Tiina Tallinna sõnul on linnas ka väga palju teisi ohtlikus seisus vanu puid, mis vajavad edasikestmiseks pidevat hoolt ja järelevalvet. Tema sõnul peaks seetõttu ka Tallinnal olema oma resistograaf ning seda kasutama koolitatud ametnik, et tagada puude järjepidev järelevalve. Kõige odavamad resistograafid maksavad umbes 65 000 krooni.

Hetkel kuum