Aasta lõpp on sobiv aeg firmakultuuri arenduseks

Igor Päss 26. november 2001, 00:00

Jõulud on aeg, mida hea organisatsioonikultuuriga firmas osatakse väärtustada. See on aastakokkuvõtete tegemise aeg. Lisaks aasta majandustulemuste arutamisele (kuigi lõplikud numbrid selguvad alles jaanuaris) on aasta lõpp aga väga õige hetk meie-tunde arendamiseks.

Selleks on aasta lõpus mitmeid võimalusi. Näiteks saab organiseerida jõululõuna või -õhtusöögi. Eesti valdavalt väikese ja keskmise suurusega firmadele on selliste ürituste korraldamine igati jõukohane. Tegemist ei pea tingimata olema suurte pidustustega. Läänemaailmas on tavaline, et kollektiiv sööb ühiselt jõuluprae ja võtab paar klaasi glögi. Kas ürituse väljamineku tasub firma või maksab iga töötaja oma söögi eest ise, sõltub väljakujunenud tavadest.

Eriti oluline on taolisi koosviibimisi korraldada sellistes firmades, kus osa töötajaid töötab kontoris ja ülejäänud töötavad väljaspool seda. Sellistes firmades ei toimu sageli isegi sünnipäevalaste õnnitlemist ja sünnipäevade pidamist.

Hea võimalus meie-tunde arendamiseks on ka laste jõulupeod. Kui firma töötajatel on juba kümmekond jõuluvana ja -pakki ootavat last, tasub emme-issi töökohas neile kindlasti jõulupidu organiseerida.

Jõulud on ka sobiv aeg töötajate tunnustamiseks ja premeerimiseks. Pean silmas mitte rahalist premeerimist (kuna preemia ei peaks olema palgalisa), vaid parimatele töötajatele sõnalise tunnustuse avaldamist. Töötajatele saab selgeks, millised väärtushinnangud nende firmas kehtivad, mida hinnatakse ja mille eest on võimalik tunnustust saada.

Kui struktuuriüksuste juhtidel on õigus esitada oma parimaid, siis aastalõpu kokkusaamisel võiks firmajuht kõikide struktuuriüksuste parimad töötajad esile tõsta, mitte valida nende seast see ?kõige parem?. Ainult üht tunnustust väärivat töötajat on sageli raske leida ja tunnustatavate ringi pääsemine võib suuremas kollektiivis paista suhteliselt lootusetu.

Mõnikord tasub juhil, ilma konkreetse ?parima töötaja reglemendita?, teha lihtsalt meeldivaid üllatusi, tunnustades ja esile tuues firma edule kaasa aidanud töötajaid.

Ettevõtte parimatele töötajatele võiks anda ?firmakingituse?. Oluline on selle unikaalsus ja seotus firmasümboolikaga. Parimate töötajate meelespidamisest aasta lõpus võib kujundada meeldiva firmatraditsiooni.

Kui mõni töötaja ei saa või ei soovi ettevõtte ühisüritustel osaleda, siis ei tohiks firmajuht seda pidada ebalojaalsuseks.

Jõulud sobivad hästi meie-tunde arendamiseks, kuid üritusi võib veelgi olla. Kui suvepäevadel jooksevad ettevõtte lukksepp ja juhatuse esimees üheskoos kotijooksu, pole valgekraed enam tundmatud ülemused.

Mitmesugused ühisettevõtmised ? nagu teatrikülastus, ekskursioon, pallimäng, keegel, süstamatk ? on teretulnud.

Jõuluüritused on erilise väärtusega, mis jäävad meelde meeldiva koosolemise ja uude aastasse pilguheitmisega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing