13. detsember 2001 kell 22:00

Kuramaa hertsogiriigi hiilgus Rundales

Riiast ligi 80 km lõunas, Läti?Leedu piiri lähedal paiknev Baltimaade suurim barokkloss Rundale on talvelgi külastamist väärt.

Rundale loss ehitati 18. sajandi Kuramaa hertsogi suveresidentsiks. Arhitektiks oli kuulus Francesco Bartolomeo Rastrelli, kes kavandas lossi ühe prantsuse palee koopiana.

Rundale lossi ümbritseb pea 10 ha suurune prantsuse park, mille Rastrelli Versaille? lossi pargi järgi kavandas. Suviti kasvatatakse pargis koguni viinamarju, millest varem oma veinigi valmistati.

Lossis endas on pea poolteistsada ruumi. Ülakorrusel asuvad hertsogi eluruumid ning esindussaalid ei jää hiilguse poolest alla prantsuse originaalidele. Eriti tasub esile tõsta kaht saali, mida vastavalt Kuldseks ja Valgeks nimetatakse.

Kuldne saal oli hertsogi trooni- ja audientsisaaliks ning seda loetakse lossi uhkeimaks ruumiks.

Valge saal ehk tantsusaal oli mõeldud ballide tarvis. Kindlasti tasub mainida ka nn Ovaalset portselankabinetti, kus presenteeritakse hertsogi kollektsiooni kuulunud hiina ja jaapani portselani.

Soovi korral on Rundale lossiga võimalik tutvuda ka giidi juhatamisel, sel juhul peaks aga enne telefoni teel kokku leppima.

Lossi kõrval paikneb ka restoran, kus saab pärast ringkäiku keha kinnitada ja muljeid vahetada.

Autor: Anne Burghardt

Hetkel kuum