Priit Aimla • 13 detsember 2001

Reede on rängem kui kolmteist

Reede on rängem kui 13. Kellelegi kindlasti, sest on ju ka pettunuid, päris palju. Aga ajakirjandus peab enda olemasolu õigustama iga päev ja nõnda riskitakse oma tarkpeamainet ja analüüsivõimet kahtluse alla pannes veel viimaselgi minutil enne asjade lõplikku klaarumist. Vaevalt et prognoosiga altminekut hakatakse häbimärgistama? Parastatakse või leinatakse kannatadasaanuid, ülistatakse või kahetsetakse võitjate triumfi.

Mina ei tihka küll kindlaid väiteid välja öelda: kirjutades on alles neljapäev. Sünnipärase konservatiivina paluksin Paltsi jäämise kasuks, aga kihla vedama ei kipu. Seda asjaolu, et ma ei suuda läbi näha Everi või Tsingisseri arvutusi, ei tohiks ometi mind häbistavaks pidada! Kui ka minust paremal istuv kolleeg (volikogus) enda hüvedele halastades peaks pooldama abilinnapea palga säilimist, siis Edgari etteaimamata lahkust lootes võib ta välja visata ka priskemat kala kandva landi. Võiks loota, et mõni tänane väljaanne meenutab sõbralikumalt ka eilseid kaotajaid ja formuleerib põhimõttele lahkunust räägitakse ainult head vastava suhtumise nii: ?Jaa, midagi inimlikku temas siiski oli. Näiteks ahnus.? Leevenduseks kõlbaks ka umbes säärane, Odessa pilkeajakirjast pärit väljendumine: ?Mõtlesin välja geniaalse rahajaotussüsteemi. Kirja ei tihka panna ? kardan ära rikkuda.? Võiks ka viisakuse pärast poliitvastasele komplimente teha, olgu või nii: ?Jumal on andnud sulle kõik, mis ta minu pealt kokku hoidis.? Ja suuresti põhjendatud enesekindlusest pakatava tsentristide tüürimehe suhu või sulge kõlbaks lugejasõbraliku muige huvides väga hästi ka lause: ?Ma ei oska ju eriti mitte kui midagi. Mul kukub lihtsalt hästi välja.?

Siis ei tekiks masendavaid arutlusi, nagu ?rahandusministeerium keeldus pensionäride proteeside eest maksmast 50 miljonit, aga kinkis Rail Estoniale 25 miljonit. Või valusaid kõrvutamisi ? venelastest vangivalvurid lastakse lahti, kuna nad ei räägi eesti keelt, mida küll üsna väheste vangidega vesteldes tarvis läheb, aga volikokku tulgu pealegi tummahambad, kes eesti keelt ei räägi!

Hetkel kuum