Isamaaliidu juhid soovitavad lahkuda

Heidit Kaio 19. detsember 2001, 00:00

Ükski isamaaliitlane ei soovinud seda plaani kinnitada, kuna eile ja täna on riigikogus arutusel olulised seaduseelnõud, mida Laar oma tagasiastumisplaani avalikustamisega ei taha mõjutada.

Täna peab riigikogus läbima kolmanda lugemise riigieelarve, eile lükkasid kolmikliidu hääled üheskoos tagasi reformierakondlaste Ignar Fjuki ja Neinar Seli algatatud ettepaneku muuta ID-kaart inimestele vabatahtlikuks.

Isamaaliitlane Aimar Altosaar ütles, et peaministri võimaliku tagasiastumise plaan oli esmaspäeval Laari kabinetis toimunud nõupidamisel kaalumisel. ?Küsimus pole mitte ainult tagasiastumises, vaid ka selles, kuidas seda teha,? ütles Altosaar.

Isamaliidu juhatuse liige Jüri Mõis ütles, et peaministri tagasiastumine oleks tema meelest arvestamist väärt mõte. ?Kuid ta pole oma plaaniga erakonna juhatuses esinenud ja seega ei saa ma tagasiastumist veel tõeks pidada,? märkis Mõis.

Juhul kui Isamaaliit ja Mõõdukad ei soovi jätkata vähemusvalitsuses, kus neil oleks parlamendis kahe peale kokku 35 häält, siis oleks valitsusliidu moodustamise võimalus Reformierakonnal, Keskerakonnal ja Rahvaliidul, kel kolme peale tekiks riigikogus otsuste vastuvõtmiseks vajalik häälteenamus.

Reformierakond on ametlikult korduvalt kinnitanud soovi kolmikliiduga valitsuses jätkata. Juhul kui peaminister tagasi astub, peab reformierakondlane Meelis Atonen mõistlikumaks erakorralisi valimisi. ?Pole meil olnud praeguste partneritega sajaprotsendilist õnne, kes ütleb, et uutegagi olema saab,? ütles Atonen.

Reformierakonna juhatuse aseesimees Andrus Ansip ütles, et tema meelest on iga erakonna esmane kohustus moodustada valitsus. ?Valijad on ju andnud mandaadi, et nende nõudmised realiseeruksid,? sõnas Ansip.

Keskerakonna peasekretäri Küllo Arjakase väitel on Keskerakond põhimõtteliselt nõus valitsuse moodustamises osalema. ?See on iga erakonna esmane ülesanne ja minu tõdemus on rohkem aksioomi väärtusega,? ütles Arjakas.

Keskerakond on teinud riigikogus ja mitmetes omavalitsustes koostööd Rahvaliiduga.

?Juhul kui president teeb Keskerakonnale ettepaneku moodustada valitsus, siis me sooviks seda arutada ka Rahvaliiduga,? kinnitas Arjakas.

Homme on koos Mõõdukate erakonna juhatus, kes peaks tegema põhimõttelise otsuse, kas soovitakse senises valitsuses jätkata.

Politoloog Rein Toomla ütlust mööda on Savisaar linnapea kohta vastu võttes näidanud, et ta pole huvitatud peaministri toolist ega erakorralistest valimistest. ?See ei tähenda muidugi seda, et keegi teine ei võiks Keskerakonnast peaministri kohta tahta.?

Uuringufirma Saar Poll juht Andrus Saar ütles, et Laari tagasiastumine oleks tõlgendatav samamoodi, nagu Laar iseloomustas Reformierakonna tegevust Tallinnas. ?See ei oleks vastutustundlik käitumine. Kõik, mis on tehtud, näiteks erastamine, jääks pooleli. Ta loobuks vastutusest ja see poleks aus,? ütles Saar.

Saare sõnul oleks kõige ausam korraldada uued valimised. ?Poolel teel ei saa hobuseid vahetada.? Saar arvas, et olukorra tõsidust arvestades võib pidada tõenäoliseks Laari tagasiastumist. ?Kogemus näitab, et ega ta seda nii lihtsalt ei tee,? kahtles Saar.

Laar on ajakirjanduses varem öelnud, et sooviks olla esimene peaminister, kes on valitsenud valimistest valimisteni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing