23. detsember 2001 kell 22:00

Poola eluasemeturgu tabas hinnalangus

Novembris valmis Toompuiesteel 2200 m² üldpinnaga A-klassi büroohoone, mille arendaja on ehitusfirma Estconde. Hoone on 100% ulatuses välja renditud hinnaga 160?170 kr/m², suurim rentnik on IBM. Järgmise aasta kevadeks ehitab Eesti Ehitus uue büroohoone Liivalaia ja Tatari tänava nurgale. Hoone tuleb 8korruseline, üldpinnaga 7000 m². Tänaseks on umbes 70% pinnast huvilistega kaetud ning suure tõenäosusega on hoone valmimise ajaks 100% pindadest rentniku leidnud.

Keskmiselt on vakantsuse määrad olemasolevates Tallinna kesklinna A-klassi büroohoonetes langenud 4?5% tasemele. Selle langust on raske oodata. Praegu renditakse A-klassi büroopindu keskmiselt 170?200 kr/m². Lähima kolme aasta jooksul on oodata mõningast rendihindade tõusu, kuna uute konkureerivate hoonete arendamine tänaste rendihindadega tulevikus ära ei tasu. Samas võib oodata nõudluse vähenemist kaasaja nõuetele mittevastavate B-klassi pindade järele, seda isegi madalamal hinnatasemel.

Elamispindade üüriturul on aktiivsus vähenenud. Siiani on enamik üüripindu soovivaid kliente seotud diplomaatilise valdkonnaga, suurte rahvusvaheliste firmade ja pankade juhatusest või siis valitsuse erinevate projektidega seotud äriinimesed. Enamasti soovitakse 2- või 3toalisi keskmiselt 100 m² suurusi kortereid või siis suuri, kuni 5toalisi 250 m² suurusi kortereid kesklinnas renoveeritud majades, kus on ka lift ning trepikoda kindlalt lukus. Korterid võivad olla möbleerimata või osaliselt möbleeritud, kuid köök peab kindlasti olema sisustatud ning loomulikult peab korteris olema ka vannituba.

Viimase kahe aasta jooksul on üürihinnad langenud. Vanalinna korterite hinnad on endiselt kõrged, keskmiselt 12?16 USD/m². Saatkondade ümbruses on korterite üürid 11?13 USD/m². Kesklinna äritänavate piirkonnas on kuu-üürid 9?10 USD/m².

Populaarsed on korterid, mille omanikud aktsepteerivad lühiajalisi üürilepinguid. Soovitakse kuni kahe magamistoaga kortereid.

Novembris avati Vilniuses esimene hüpermarket. Hiljuti avatud RIMI hüpermarketis on 20 000 m² kaasaegset kaubanduspinda ning ühtlasi on see suurim RIMI kaubanduskeskus Leedus üldse.

Detsembri keskel avatakse aga Vilniuses veel teinegi 20 000 m² suurune RIMI hüpermarket. Rendihinnad mõlemas hüpermarketis on 20 USD/m² ringis.

Leedu arendus- ja kaubandusettevõte Vilniaus prekyba on peagi valmis saamas oma 70 000 m² suurust kaubanduskeskust Vilniuse kesklinnast põhja suunas. Projekti esimene etapp, 45 000 m² suurune kaubandus- ja vabaajakeskus on praeguseks ajaks juba eelrendilepingutega kaetud ning peaks avatama veel vahetult enne jõulupühi.

Vilniaus prekyba firmakauplus Maxima võtab enda alla 13 000 m², teisteks rentnikeks on seal mitmed restoranid, meelelahutuskohad, väiksemad kauplused ning erinevate teenuste pakkujad. Rendihinnad sõltuvalt rendipinna asukohast ja pinna suurusest on keskeltläbi vahemikus 10?30 USD/m².

Alates 1999. aastast on turul märgata tendentsi, kus elamispindade pakkumine on tunduvalt suurem kui nõudlus. Pakkumise ja nõudluse proportsioon Poola kuues suuremas linnas ? Varssavis, Krakowis, Wroclawis, Poznanis, Tre Miastos ja Lodzis ? oli 2001. aasta augustis 11,5 : 1. See situatsioon on nähtav elamispindade hindades, mis alates oktoobrist on langenud 7,2% uute korterite ja 9,5% muude korterite puhul. Uute korterite hinnad langesid veidi aeglasemalt kui teistsuguste korterite hinnad. Arendajad pakuvad eluaseme ostmiseks senisest paremaid tingimusi ja programme, nt madalad esmase sissemaksu määrad (alates 5%) ja arendajate poolt pakutavad eluasemelaenud, mille intressid on soodsamad kui pangalaenudel.

Peale Varssavi ja Krakowi ehitatakse igal aastal palju uusi luksuslikke kortereid ka Tre Miastos ja Wroclawis. Samas on neid kortereid tihti raske müüa, seetõttu on väiksemad ja keskmise suurusega arendajad kõrgklassi korterite projekte ümber muutnud keskklassi korteriprojektideks.

Hetkel kuum