Kadi Heinsalu • 24. juuli 2002 kell 13:50

Riiklik lepitaja soovitab tulumaksuvaba määra tõsta 2000 kroonini

Riiklik lepitaja Henn Pärn soovib tulumaksuvabastuse tõsta 2000 kroonini, mis oleks adekvaatne tuleva aasta oodatava miinimumpalgaga.

'Tegelen praegu ennetava tööga,' jätkas ta. Res Publica liige Pärna sõnul tuleb tal oma töös pidevalt tegelda n-ö tagajärgedega, kus inimesed töötasu üle kaebavad. Kui tulumaksuvabastus rohkem raha kätte jätab, on ka kaebusi vähem.

Järgmisest aastast on tema teatel lootust, et ka miinimumpalk tõuseb 2050 kroonini, niisiis oleks maksuvabastuse summa 2000 krooni sellega võrdne.

Siim Kallase äsja antud lubadust ametiühingutele arutada valitsuses tulumaksuvaba miinimumi tõstmist 1400 kroonini tuleb tunnustada Pärna sõnul, kuid see on liiga väike piirmäär. Praegu on maksuvaba tulu 1000 krooni kuus. Täna on miinimumpalk 1850 krooni kuus.

Eesti Tööandjate Keskliit, mille tegevdirektor Henn Pärn varem oli, ja Eesti Ametiühingute Keskliit on kokku leppinud põhimõttelises seisukohas, et miinimumpalk peab olema tulumaksuvaba ? seega peaks tulumaksuvaba miinimum koos miinimumpalgaga ka pidevalt kasvama.

Pärn lisas, et kui on võimalik vähendada riigi ja kohalike omavalitsuste eelarvetesse laekuvaid tulusid, siis võiks sellest võiksid võita eelkõige vähem kindlustatud. ?Kuna Kallas räägib juba jälle lisa-eelarvest, siis järelikult oleks ruumi küll inimestele rohkem raha kätte jätta,? ütles Pärn.

Res Publica hinnangul ei tohiks riik maksustada sissetulekuid, mis kuluvad kodanike kõige esmasemate vajaduste rahuldamiseks ? nagu minimaalne toidukorv, soe vesi jne. ?Seetõttu leiamegi, et 2000 krooni oleks tänase Eesti hinnataseme juures adekvaatne piir, millest väiksem tulu jääks kõigile kätte,? selgitas Pärn.

Hetkel kuum