ÄP fototoimetus • 30. oktoober 2002 kell 22:00

Kõvakettatohtrid aitavad andmeid päästa

Enamasti avastatakse kõvaketta terviserike siis, kui andmed sellelt on jäädavalt kustunud või nende kättesaamine läheb väga kulukaks. Selleks, et varakult teada saada väärtuslike andmete hoidja tervisehäiretest, on võimalik kasutada erinevaid tarkvarasid -- alates neist, mis annavad märku võimalikest tulevikus saabuvatest probleemidest kuni andmetaastajateni, mis halvimas olukorras proovivad saavutada parima tulemuse.

Kui andmed on arvutist pealtnäha kadunud või kui Windows väidab, et kõvaketast enam polegi, aitab tarkvara GetDataBack, mille saab laadida Runtime Software kodulehelt. 1,5 megabaidine toode maksab ligi 1100 krooni. Andmed taastatakse teisele andmekandjale, vigasele kõvakettale ei kirjutata ega muudeta seal midagi.

Vigaseid andmekandjaid ärisaladustega firmas niisama prügikasti ei visata, ka vana arvuti, mis rändab kokkuostja kätte, tuleb enne äraandmist olulistest andmetest puhastada. Formaatimine ei aita, kõvakettale jääb info füüsiliselt alles. Programm nimega Paragon Disk Wiper aga puhastab info andmekandjalt jäädavalt.

Paraku ei õnnestu kõiki andmeid alati taastada. Selleks, et riski vähendada, pakub Stellar Information Systems tarkvara Stellar Shield, mis tuleb kõvakettale installida enne, kui õnnetus juhtub. Peale kõvaketta riknemist saab selle tarkvara abil peaaegu kogu info kadudeta kätte.

Kõvaketta elust annab aga põhjaliku ülevaate Siguardian, mis jälgib kõike kõvaketta temperatuurist vigaste sektorite arvu jõudmiseni kriitilise tasemeni. Spetsiaaltarkvara hoiatab andmete ohtusattumisest enne, kui hilja ja jätab piisava aja varukoopiate tegemiseks ning kõvaketta väljavahetamiseks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum