Kaja Koovit • 7. november 2002 kell 22:00

Greenspani käed jäävad maksutoeta lühikeseks

Legendaarse Alan Greenspani juhitav USA Föderaalreservi vabaturukomitee langetas kolmapäeva õhtul baasintressi 50 baaspunkti võrra, 1,25 protsendini ehk viimase 41 aasta madalaimale tasemele.

Fed loodab kärpega turgutada investorite ja tarbijate usaldust ning pumbata aneemilisse majandusse lisaraha.

?Viimased majandusnäitajad kinnitavad, et suurenev ebakindlus vähendab kulutusi, tootmist ja tööhõivet,? teatas Fed kommentaaris. Keskpanga hinnangul peaks intressikärbe majanduse praegusest kehvast seisust välja tooma. Fed kinnitas ka, et nende hinnangul on majanduse riskid tasakaalus.

Investorid olid arvestanud 25 baaspunkti suuruse kärpega, mistõttu ei osatud Fedi suuremale sammule kuidagi reageerida. Algselt aktsiahinnad tõusid, siis langesid, siis jälle tõusid.

?See samm võib anda tagasilöögi, sest nii suur kärbe näitab, et riigi majandus on nii kehvas seisus, et Greenspan peab selle turgutamiseks kasutama kõiki talle jäänud väheseid võimalusi,? ütles CBSMarketwatchile Pan Agora investeeringute juht Ed Peters.

Keskpanga eelmise aasta 11 intresside kärpimist langetasid ka turuintresse. Nii said automüüjad pakkuda klientidele 0 intressiga järelmaksu, turgutades sellega automüügi rekordtasemetele. Õitses ka USA ehitus- ja kinnisvarasektor, sest kinnisvaralaenude intressidki kukkusid rekordmadalatele tasemetele. Vaatamata majanduse kehvale seisule püsis sisetarbimine tugevana.

Nüüd näitavad märgid, et tarbijaid ei meelita enam kulutama ka madalad intressid. Automüük on vähenenud, jaemüük aeglustunud ning tarbijausalduse näitajad on aktsiahindade languse ning ähvardava sõja mõjul kukkunud viimase 9 aasta madalaimale tasemele. Nii mitmedki analüütikud arvavad, et intressikärped ei suuda Ameerika tarbijaid enam raha kulutama meelitada, sest võlakoorem on juba suur ja aktsiaportfellide väärtuse kukkumise kompenseerimiseks püütakse säästa.

?Sellel intressikärpel on põduratele finantsturgudele vaid ajutine turgutav mõju,? lausus Argus Researchi majandusanalüüsi direktor Richard Yamarone.?Vaid maksukärped suudaksid anda tarbimisele majanduse turgutamiseks piisava tõuke,? lisas ta.

Seda sammu lubab loota vabariiklaste võit USA Kongressi vahevalimistel.

Hetkel kuum