17. november 2002 kell 22:00

Uus leiutis: kasiino mängukäibe tulumaks!?

Kui Äripäev on oma juhtkirjades maksuametit tema raskes töös alati toetanud, siis maksuameti viimane aktsioon kasiinodes paneb nõutusest õlgu kehitama. Hakata kasiinovõitude pealt tulumaksu korjama, ehkki seadus seda nõuab, ei tundu just arukate killast olevat, sest maksu alla läheb sisuliselt mängukäive, mitte -kasum.

Eelmise aasta algusest kehtib seadus, mille järgi peab klientide kasiinovõitudelt maksma tulumaksu kasiino ise. Umbes nii, et kui klient võidab 100 kr, siis kasiino peab 26 kr kinni ja kannab selle üle maksuametile. Et kasiinod nii toiminud pole, ongi tänaseks kogunenud justkui astronoomiline summa maksuvõlga, mis pankrotistaks eranditult iga kasiino. Tundub, et niisuguse seaduse tegijad, mida nüüd maksuamet on täitma asunud, on kahe silma vahele jätnud, et kasiinos võitmiseks tuleb alati ka raha sisse panna.

Vastupidisel juhul oleks tegemist ehtsa kroonide trükikojaga. Ent just niiviisi näib seaduseandja arvavat. Kui üldse midagi maksustada, siis peaks see olema väljavõetud ja sissepandud raha vahe ehk mängukasum, kuid vaevalt ükski pikaajaline mängur kokkuvõttes kasumis on. Pealegi on sissepandud ja võitudeks saadud raha arvestus keeruline, kuna raha ju pidevalt ringleb. Maksukohustus, kui üldse, peaks jääma mängija enda õlule (sama on nt väärtpaberitulu maksustamisega). Kuid taas on seaduseandja läinud kergema vastupanu teed, nõudes absurdsevõitu maksu kasiinode käest.

Summaarselt on mängijate kogumass alati kahjumis, sest vastasel juhul oleks kasiinondus heategevus. Jackpot?ide võitmisi muidugi tuleb ette, kuid need on kinni makstud mängijate enda rahaga. Ses mõttes on võit üksnes ettemaks tulevaste kaotuste eest. Seaduseandjale ja maksuametile teadmiseks, et Las Vegase mänguautomaatide võidu ja kaotuse suhtarv on 97 ehk igast sajast ?ühekäelisse bandiiti? sisse pandud dollarist saab mängija keskmiselt tagasi 97. Suhtarvu on võimalik muuta automaadi seadistamisega, ent kui see protsent oluliselt langeb, kaotavad mängijad kasiino vastu huvi. Riik saab oma maksud kätte teistpidi. Meil on hasartmängumaks, mille määra tõsteti aprillis kuni 66. Iga mänguautomaadi ja -laua pealt maksab kasiino fikseeritud kuumaksu, lisaks on ettevõtte tulumaks, nagu igal äriühingul ? peaks nagu aitama.

Mis siis kasiinos üldse head on, kui pikal distantsil võita seal ei õnnestu, kimbutavad uued maksud jne? Kasiinot tuleb võtta kui kultuurse meelelahutuse kohta, kuhu ei minda tingimata meeleheitlikult võitma, vaid aega viitma ja veidi närvikõdi saama. Eesti puhul on kasiinod kindlasti ka üks turismimagneteid, sest paljudes Euroopa riikides on kasiinondus vähearenenud, panused piiratud ja mängude reeglid mängijale ebaatraktiivsed.

Põhjendamatu maksunõude likvideeriks kiire seadusemuudatus. Kasiinodele saab ette heita, et suisa rumalusi õigel ajal ei peatatud ? muidugi juhul, kui kasiinode arvamust kuulama vaevuti.

Hetkel kuum