Ülo Toomsalu • 21. november 2002 kell 6:07

EPL: Vundamendiga koos sai Lepikson pool sadamat

Käesoleva aasta 2. juulil müüs Paldiski linnavalitsus Rae põik 5 asuva vundamendi Robert Lepiksonile, Aleksandr Arhipovile ja Valdek Kauritile.

Tänu sellele tehingule said nad endale ka Paldiski sadamas asunud Helmut Nõu 19,39 hektari suuruse krundi, kuna Nõu oli samal päeval teinud meeste kasuks talle tagastatud maade nõudeõiguse loobumise.

Eesti Päevalehe käsutuses on dokumendid, mis viitavad võimalusele, et vundament, mis müüdi Lepiksonile ja tema äripartneritele, asus teises kohas, kui Paldiski linnavalitsus seda dokumentides näitas. Nõu maadele joonistatud vundamendi võimalik asukoht on hoopis mitme kilomeetri kaugusel asuval endise Vene sõjaväe distsiplinaarpataljoni territooriumil.

Paldiski abilinnapea Arvo Täks, kes on linna esindajana vundamendi asukoha tõestanud, ei soovinud situatsiooni kommenteerida, viidates pressiga suhtlemise reeglitele. ?Nojah, vaadake, ma ei saa seda kommenteerida, kui see läheb pressi. Meil on pressiga suhtlemiseks kord majas,? ütles Täks. Ja lisas äkki, et tal on teine kõne ning lõpetas rääkimise. Eesti Päevaleht tegi seejärel 18. novembril asjakohase järelepärimise, kuid veel eile õhtul polnud sellele vastatud.

Vastavalt omandireformi seadusele on ühe võimalusena tagastava maa omandiõiguse loovutamine võimalik tagastataval maal asuva hoone omanikule. Täpselt selline situatsioon tekkis, kui Paldiski linn müüs selle aasta 2. juulil Robert Lepiksonile ja tema ärikaaslastele vundamendi Paldiski Rae põik 5. Selleks, et linn saaks midagi müüa, on vaja mõnda registrisse kantud objekti. Vundament oli registrisse kantud riigivarana nr 08000064, millel puudus aadress.

Vundament on linna dokumentides kirjas kui ?vundament 2? ja tema asukohaks on märgitud ühel juhul Rae põik 5, teisal aga hoopis endine distsiplinaarpataljoni territoorium.

Hetkel kuum