Ülo Toomsalu • 2. detsember 2002 kell 6:19

PM: SAPARDi toetus suureneb 70%

SAPARDi abiprogrammist saadava investeeringutoetuse piirmäära on 2,3 miljonilt kroonilt tõstetud 3,9 miljonile ehk ligi 70 protsenti.

Kokku on tulevaks aastaks Eestile Euroopa Liidu abiprogrammi SAPARD raames eraldatud 682 miljonit krooni, millest 170,5 miljonit annab riik, ülejäänu aga Euroopa Liit, kirjutab Postimees.

Toetusi jagava põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti peadirektori asetäitja Katrin Noorkõivu sõnul võib esmapilgul tunduda, et maksimummäära suurenedes väheneb toetuse saajate arv. Tegelikult on Eestile eraldatud summad seni jäänud kasutamata ning suuremates toetusmäärades näeb amet üht võimalust, kuidas kogu raha ära kasutada.

Lisaks toetuse maksimummäära tõusule kasvab tuleval aastal ka põllutöömasinate ostmiseks mõeldud toetusmäär, mis seni oli maksimaalselt 30 protsenti soetatava seadme hinnast. Nüüd võib aga toetusega katta kuni pool masina hinnast, mis peaks põllumehele tähendama väiksemat väljaminekut.

Senisest väiksemate kulutustega on järgmisest aastast võimalik ehitada ka põllumajandushooneid, sest uue korra kohaselt on toetust võimalik taotleda ka ehituse ettevalmistamiseks ning projekteerimiseks tehtavatele kulutustele. Projekteerimiskulutused katab abiprogramm juhul, kui need ei ületa 12 protsenti projekti kogumaksumusest.

Kui seni kandis PRIA toetussumma selle saajale üle alles pärast seadme ostu või investeeringu tegemist, siis uuest aastast on ehitusprojektide puhul võimalik toetust saada jupikaupa.

Hetkel kuum