Peeter Raidla • 10. detsember 2002 kell 11:24

Rahandusministeerium tegi vastukäigu Riigikohtu otsusele

Riigikogu võib homme kinnitada seaduse eelnõu, mis muudab maksuvõla intresside määramise tagantjärele seaduslikuks.

Jutt on maksukorralduse seaduse muutmise seadusest, kuhu rahandusministeeriumi ettepanekul on tekkinud ootamatu täiendus. Selle kohaselt rakendatakse enne 30. juunit 2002 tekkinud tekkinud maksuvõla intressina tagantjärele 0,06 protsendilist määra, mis seadusena kehtestati alles alates 1. juulist 2002.

Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium tunnistas teatavasti oma 5. novembri otsusega maksuvõla intresside kehtestamise ajavahemikul 1. jaanuarist 1994 kuni 30. juunini 2002 põhiseadusega vastuolevaks. Põhjuseks asjaolu, et see intress oli kehtestatud rahandusministri määrusega, mitte aga seadusega.

Nüüd maksukorralduse seadusesse sisseviidav parandus sisuliselt taastab enne Riigikohtu otsust valitsenud olukorra. Ning selle vastuvõtmisel seadusena ei pääse keegi maksuvõla intresside maksmisest, ehkki maksuamet on juba jõudnud teha mitmeid intressi tühistamise otsuseid lähtuvalt Riigikohtu lahendist.

Küsimusele, kas selline seaduseparandus pole mitte koha kätte näitamine Riigikohtule, vastas Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Meelis Atonen, et pigem võib Riigikohtu otsust vaadata kui koha kätte näitamist ausatele maksuamaksjatele.

'Me mõistame, et juriidilises mõttes on siin tegu õhukesel jääl kõndimisega,' sõnas Atonen. 'Aga riik ei käituks riigina, kui ta ei püüaks ausaid maksumaksjaid kaitsta. Riigikohtu otsus seadis ju oma maksuvõla intressid ausalt tasunud maksumaksjad ebavõrdsesse seisu võrreldes nendega, kes intressi ei maksnud. Ega me keegi ei hellita lootust, et seadusemuudatusega kõik laheneb. Ilmselt järgnevad ka sellele uued kohtuotsused.'

Rahanduskomisjon on kõnesolevat seadusemuudatust kord juba arutanud ning selle heaks kiitnud (poolt 5, erapooletuid 3, vastu 1). Atoneni sõnul tuleb komisjon täna uuesti selle probleemi juurde, et valmistuda homseks Riigikogu täiskogu istungiks.

Atonen lisas, et tema on reformierakonna fraktsiooni sellest parandusettepanekust juba informeerinud ning et loodetavasti on seda teinud ka teised erakonnad.

'Maksuvõla intress kehtestatakse küll tagantjärele, kuid intressi määramises pole ju iseenesest midagi uut. Kui makse õigeaegselt ei tasuta, tuleb maksta intressi,' lisas Meelis Atonen.

Rahanduministeeriumist tulnud parandusettepanekule olid alla kirjutanud kantsler Aare Järvan ning rahandusministrit asendanud majandus- ja kommunikatsiooniminister Liina Tõnisson.

Veel eelmisel nädalal väideti rahandusministeeriumist, et mingit kaardinaalselt uut seisukohta Riigikohtu 5. novembri otsuse suhtes pole võetud.

Hetkel kuum