Ülo Toomsalu • 20. detsember 2002 kell 6:43

Pärnu PM: Pärnu linnapea firmal lasub ümbrikupalga maksmise kahtlus

Aktsiaseltsil Via Pont, mille omanik on Pärnu linnapea Väino Hallikmägi, lasub kahtlus ümbrikupalkade maksmises oma töölistele.

Töömehed süüdistavad firmat veel ületundide tasustamata jätmises ja halvas kohtlemises, kirjutab Pärnu Postimees.

Ametiühingute keskliidus nädala alguses oma muret kurtnud töölised rääkisid, et lepingu järgi peaksid nad saama 20 krooni tunnis, tegelikkuses makstakse teine niisama suur summa kätte ümbrikus.

Metsatöötajate ametiühingu ehitusnõunikuga kohtunud töölised kurtsid, et alates suvest ei maksa firma õigel ajal välja palkasid ega tasu hiljem maksmisel seadusega ette nähtud viiviseid. Töödejuhatajad käituvat halvasti, nad karjuvat tööliste peale.

Ametiühingute keskliidu õigussekretär Margarita Tuch märkis, et kümne krooni ja 95 sendi suuruse riikliku tunnialampalga juures on tööliste lepingus kirjas olev 20 krooni naeruväärne summa.

?Ehitustöölised ei tee sellise raha ees tööd, eriti veel Tallinnas,? ütles ta. ?Mehed rääkisid, et tegelikult maksti neile tunni eest 40 krooni.?

Tuchi andmeil pole töölistele makstud ületundide eest sentigi lisaraha. Õigussekretäri jutu järgi töötas eelmisel kuul üks tööline 160 tunni asemel 254 tundi, kuid ületundide eest ette nähtud poolteisekordset tasu talle ei makstud.

Oma nime all Via Ponti töölised praegu ajakirjanduses esineda ei taha, sest kardavad kaotada töökohta või töötingimuste halvenemist.

Nimetuks jääda sooviva Via Ponti töölise sõnade kohaselt on probleemid kuhjunud viimase kahe-kolme kuu jooksul. ?Probleeme on kõiges, alates töö organiseerimisest, palga maksmisest ja lõpetades tööriietusega,? märkis Via Ponti tööline.

Hallikmägile kuuluv ehitustööde firma AS Via Pont oli Krediidiinfo andmetel 1. oktoobri seisuga maksuametile võlgu 1 214 000 krooni (viivis 41 000) ja novembri alguses 546 000 krooni (viivis 29 000). Detsembri alguses firmal Krediidiinfo andmetel võlgu maksuametile ei olnud.

Maksuameti maksupettuste uurimise keskusest öeldi, et eeluurimisel olevate firmade kohta infot ei anta. Kas Via Ponti uuritakse, ei osanud sekretär öelda.

Hetkel kuum