Priit Harik • 11 veebruar 2003

Roomatid sobivad seina katma

Tavalise linnakorteri võib leidliku siseviimistlusega ainulaadseks muuta ? näiteks katta seinad roomattidega või laduda rannakividest bordüüre.

Looduslike siseviimistlusmaterjalide ostmiseks tuleb aga mõnevõrra vaeva näha.

Kohupiimavärvi kiidetakse kui kauakestvat ja (elu)keskkonnasõbralikku. Seda alternatiivset võõpa võib retsepti järgi poekohupiimast, booraksist ja kriidist ise valmistada või hankida valmissegatud baaspulbrit, kuhu lisatakse vajalik värvimuld.

Värvimulla leidmine osutus Tallinnas aga parajaks pähkliks. Suurtes viimistlusmaterjale pakkuvates poodides muldasid polnud. Müüjad polnud isegi kuulnud kohupiimavärvist. Värvimuld arvati olevat nõukogudeaegne abivahend värvi tegemiseks, praegu on aga ?pärisvärve? ju letid täis!

Interneti kaudu leidsin juhatuse Tallinnas Majatohtri kauplusesse ja kunstiakadeemia all asuvasse kunstitarvete poodi, kus tõesti ka värvimuldasid pakuti. Majatohtrist sain infot ka linaseemneõlivärvide kohta. Kuna isevalmistatavate värvide puhul kasutatakse erinevaid retsepte ja nippe ning sarnane pole ka värvimisprotseduur, tuleks otsida praktikuid, kes oskavad kirjeldada nii õnnestunud kui ka aia taha läinud meetodeid.

Lisaks värvile sobivad seina katma ka roo- ja bambusmatid. Pakutakse ka vitspunutisi ja erinevatest kiududest matte. Paksemad matid sobivad soojustuseks, õhemad omanäolisteks kattematerjalideks seinale. Kodu- ja välismaistel toodetel silmaga nähtavat kvaliteedivahet pole. Sageli on kodumaine kallim ? argumendiks tuuakse käsitööd ja eestimaise eelistust.

Kui ostuga kiiret pole, tasub silma peal hoida suurtel aianduspoodidel ja lillede hulgimüügiga tegelevatel firmadel. Pakkudes suurt valikut, tehakse sageli tuntavaid allahindlusi lettide tühjendamiseks ? nii võib sobiv kaup poole odavamalt ostukorvi rännata.

Kasutades matte seinakattena, tuleb eelnevalt mõelda, kuidas toodet kinnitada. Pärast mitmeid ebaõnnestunud katseid leidsin oma roomati kinnitamiseks pisikesed täisnurkkonksud parimad olevat. Paigaldamine nõuab täpsust ja aega, muidu purunevad lõimed või venib matt välja.

Seina katmiseks annab mänguruumi looduslik kivi. Õhukesed dolomiidi, paekivi, graniidi või marmori lõigud/tükid võimaldavad elavdada kiviseina või müüriga ka kõige tavalisemat tüüpkorterit. Kellel kunstimeelt ja pealehakkamist, võiks tuimematele ja korrektsematele valmisvormidele eelistada ise ladumist. Tulemus jääb kordumatu ja isikupärasem. Kui korteris on ka kamin, saab tellise või savipottidega kujundada soemüüri või ahjukontuuri. Jälle tasub kontrollida paigaldusvõimalust ? paneeli peale saab naturaalkivi edukalt panna, kipsseina kividega koormates võib üritus nurjuda.

Vaheseinte ja ruumi liigendavate barjääride ladumisel võib kasutada ka kergsavi.

Põrandakattena sobib kasutada sooja ja inimsõbralikku naturaalparketti või -lauda. Puukaupa müüvates marketites pakutakse eriti laiu põrandalaudasid, samuti erineva okslikkusega lauda, mis eriti viimasel ajal tänu erilisele väljanägemisele populaarseks ja nõutuks muutunud.

Korterisse laudpõranda panemisel tuleb täpselt uurida, kui paksu lauda on võimalik kasutada. Sageli on põrandad väga ebatasased ja see sunnib otsima õhukest lauda. Oma toas sain pärast tasandamist kasutada lauda paksusega 1 cm, mille leidmiseks kulus palju aega.

Naturaalkiust või puitkangast ruloosid on kanga- ja kardinapoodides suur valik, ehituspoodidest saab osta valmiskardinaid. Tellisin oma mõõtudega kolmeosalise kardina kardinasalongist. Nädal ootamist ja üle 3000kroonine arve. Küsimusele, miks sama kardin ehituspoodides palju odavam, vastati, et minu kardin on spetsiaalselt suurest rullist mõõtu lõigatud ja Soomes on tööjõud kallis.

Kulutasin päeva ehituspoodides pakutavaga tutvumiseks ? valik oluliselt väiksem, kuid makstes sobiva aknakatte eest kokku 900 krooni, leidsin ajakulu õigustatud olevat. Kvaliteedivahet ei märganud, kangad olid identsed.

Hetkel kuum