Madli Zobel • 31 juuli 2003

Laudu otsimas

Õlitatud laudpõranda kasuks sunnivad otsustama mitmed asjaolud. Esiteks on silma jäänud mitmed väga ilusad õlitatud laudpõrandad ? nii uued kui ka taastatud. Teiseks on kurb kogemus laminaatparketiga ? selle pesemine on omaette ooper ja kolme pisikese kõrvalt seda iga päev teha ei viitsi. Kuid päikesevalguse käes ? seda on korteris ohtralt ? on näpujäljed ja isegi veejäljed liiga silmatorkavad. Tüüpiline värvitud põrandapapp oma pleekinud ja kestendava värvikorraga on ka läbitud etapp. Müüjate lubatud värvi kulumiskindlus võib toimida ruumis, mida keegi kunagi ei kasuta. Lastega kodus nii ei juhtu.

Ehitusmaterjalide poes, kus olen ka varem käinud, on suur põrandakattematerjalide osakond. Kohe ees on väljas üks männilaud ? minu võhikusilmale tundub, et see on tükikestest kokku kleebitud. Päris laua nägu ei ole. Väga mulle ei meeldi. No paksuvõitu ka. Meil on imeõhukest lauda tarvis, sest uks käib küllalt põranda lähedalt ja radiaatoridki on peaaegu vastu maad. Astun siis klienditeenindusboksi juurde, kus kolm inimest omavahel aktiivselt vene keeles suhtlevad. Mina pole tähelepanu vääriv. Pole mõtet oodata, pöördun noormehe poole ja palun: mul oleks vaja põrandalauda, kuid võimalikult õhukest, on teil sellist.

?Laminaati?? ?Ei, ma sooviksin puidust põrandat, kuid uksed käivad madalalt ja radiaatorid on peaaegu vastu maad. Mul oleks vaja võimalikult õhukest põrandalauda. Milline teil kõige õhem on?? ?Laminaat on.?

Ma ei suuda varjata, et mu suu vajub lahti ja jõllitan noormeest. ?Ma tahaksin PUIDUST põrandat. Laminaat vist seda pole.?

?See on papp.?

Läheme koos väljapanekute vahele. Noormees eksleb seal sihitult omamata mingitki ülevaadet või arusaama, kus mida saada on. ?Meil vist pole. Aga minge vineerikombinaadi poodi, see on vist Vineeri 6, teate??

Raputan mõistmatult pead.

?See on Kosmose juurest trammiga kaks peatust, mitte linna poole. Ma ei või kindel olla, et seal on, aga võib-olla saab tellida.?

?Mis koht see on??

?Vineerikombinaat vist on nimi.?

Raivo Mitt, OÜ Reval Timber juht

Põrandat ostma minnes on peamine, mida peaks silmas pidama, et laua niiskus oleks 8 +/- 2. Hilisem järelkuivamine on siis minimaalne või olematu ning see välistab üllatuspragude tuleku. Eriti oluline on õige niiskus laiemate laudade puhul, sest mida laiem on laud, seda suurem absoluutväärtuselt on tekkiv pragu.

Mõned müüjad annavad kliendile kaasa juhise, mille järgi peaks jätma lauad paariks nädalaks ?korralikult ventileeritud ja tulevase niiskusega ruumi staabeldatult seisma?. See jutt kehtib ainult juhul, kui laud on varem juba 8 peale ära kuivatatud. Kui sellised juhised antakse aga kaasa lauale, mida pole kunagi korralikult kuivatatud, on kuivatamine kodustes ?tingimustes? pehmelt öeldes raskesti teostatav.

Laua paksus ei paista niikuinii välja, seega on põrandalaua paksuse valimisel olulised muud kriteeriumid. Üldjuhul on odavam ehitada tihedama sammuga tugikonstruktsioon ehk laagistik kui osta paksemat lauda. 20 mm laua puhul tehakse tavaliselt n-ö must põrand, mille külge saab otse laua kinnitada. 28millimeetrise laua puhul peaks laagi samm olema kõige rohkem 500 mm.

Kas põrandalaudu saab paigaldada ka ujuvana, st ainult külge pidi kokku liimitud plaadina? Vastus on: ei saa.

Puidu puhul peab alati arvestama asjaoluga, et tegu on elava materjaliga, mis reageerib välistingimuste muutusele. Õhuniiskuse suurenedes laud paisub, vähenedes kahaneb. Kui tahes head liimi ka ei kasutata, leiab põrand ikka koha, kust end laiali vedada. Enamasti peab liim vastu, järele annab hoopis puit.

Tavaliselt kumuleerub paljude laudade vahele tekkida tahtnud pragu kokku üheks ülisuureks praoks, mis hirmsa paugu saatel lõpuks põrandasse tekib.

Kas põrandalaudu saab paigaldada põrandaküttele? Saab küll. Kui niiskustase on 8, siis saab laudpõranda paigaldada veeküttele, mille töötemperatuur on umbes 28 kraadi. Siin tuleb aga arvestada ka laua paksusega. Näiteks kuusepuidu soojusjuhtivus on nii halb, et 28millimeetrisest põrandalauast ei tule soojus enam küllaldaselt läbi.

Veidi viimistlemisest. Kui on ette teada, et lauad kohe värvitakse, siis võib osta B-sordi laudu, kuna värvi alt ei paista defektid välja. Uue laudpõranda värvimise varianti kasutatakse viimasel ajal väga harva. Kui laud läheb laki või õli alla, siis tasub valida parim saada olev.

Hetkel kuum