Raivo Sormunen • 19. oktoober 2003 kell 22:00

Rekordiline nädal lõpetati langusega

USA aktsiaturgude indeksid käisid möödunud nädalal, mil ettevõtted raporteerisid pideva kahuritulena oma kolmanda kvartali majandustulemusi, ära oma selle aasta kõrgeimatel tasemetel. Kulminatsioon saabus kolmapäeva esimestel kauplemisminutitel, millest alates hakkas aktsiatest õhk kergelt välja sisisema. ?Turg on liiga optimistlik ning lootused on ehk tõusnud mõnevõrra kõrgele,? ütles uudisteagentuurile Reuters Pacific Growth Equitiesi president Stephen Massocca.

Aasta algusest on USA aktsiaturu peamised indeksid S&P 500, Dow Jones ja Nasdaqi koondindeks vastavalt 18, 17 ja 43 kõrgemal kui aasta alguses. See annab alust arvata, et 2003. aasta on esimene viimase nelja aasta hulgas, mil indeksid lõpetavad aasta lõikes plussis.

Möödunud nädala lõpuks oli peaaegu kolmandik Standard & Poor?s 500 indeksisse kuuluvatest firmadest oma kvartalitulemused teatavaks teinud. Keskmiselt on ettevõtete kasumid kasvanud analüüsikeskuse Thomson Financial andmeil võrreldes aastatagusega 16,3. Aasta viimaseks kvartaliks oodatakse keskmiselt juba 22,3-list kasumi kasvu.

Reede ei kujunenud börsidele siiski nii roosiliseks. Euroopa suunalt ehmatas investoreid maailma suuruselt kolmas jaemüügifirma Ahold, kelle USA raamatupidamisreeglite järgi kokku saadud 2002. aasta tulemuseks oli 4,33eurone kahjum. USAs tegi investoritel meele mõruks aga eBay. Pettumust valmistas online-oksjoni pidaja 2004. aasta ?vaid? 38-line käibe kasvu prognoos, mis on selle aasta kasvust umbes kaks korda väiksem. Päevaga 4,6 langenud eBay vedas Nasdaqi koondindeksi reedel 1,9ga miinusesse.

Hetkel kuum