Ülo Toomsalu • 24. oktoober 2003 kell 6:43

PM: Talvine kütteõli võib kallineda

Õlikütet kasutavaid majaomanikke võib oodata kuni 20protsendine soojahinna tõus, sest riik ei luba seni kasutatud talvist kütteõli enam Eestisse tuua.

Eesti seadusi Euroopa direktiividele vastavaks kohandanud riik jättis seni kaustatud peamiselt Vene päritolu talvise kütteõli kaubakoodi vastavast loetelust välja ning nii ei tohi seda enam maale tuua, kirjutas Postimees.

Rahandusministeeriumi pressiesindaja Annika Loigu sõnul võib samasugust, kuid teise kaubakoodiga kütteõli tuua Eestisse ka näiteks Euroopast. Vene kütuse keelustamisega vähendatakse võimalust maksupettusteks.

Riigi probleem oli nimelt selles, et paljud petturid puhastasid erimärgistusega talvisest kütteõlist välja selle liigitamiseks õli sisse segatud värvaine. Saadud kaup müüdi aga edasi diislikütusena. Nii võideti hulk raha aktsiisimaksude pealt, samas kui müüdava kauba kvaliteet ei vastanud kaugeltki nõuetele.

Suuremaid kütusemüüjaid koondava Eesti Õliühingu juhi Toomas Saksi sõnul tähendab tekkinud olukord kütteõli 10-20 protsendi suurust hinnatõusu, sest riigi pakutud alternatiivid on senisest märksa kallimad. Õlikütte kasutajate tasku pihta annab see aga ränga löögi.

'Õlikütte kasutajad on hinnatundlikud inimesed, sest tegemist on ühe kallima kütteliigiga, mistõttu annavad hinnakõikumised siin teravalt tunda,' rääkis Saks. 'Ära ei maksa unustada ka seda, et suur osa õlikatelde omanikest on need paigaldanud juba nõukogude ajal ning ei kuulu praegu sugugi jõukamate inimeste hulka.'

Hetkel kuum