Kadi Heinsalu • 2. november 2003 kell 22:00

Elektri hinnatõus võtab aega

Praegu vaatab Eesti Energia alles investeeringute plaani läbi, see on aluseks ka võimalikule hinnatõusule. Järgmise nädala lõpus toimuval Eesti Energia nõukogu koosolekul ei ole elektri hinna teema siiski veel päevakorras.

Järgmine samm pärast võimalike uute hindade kalkuleerimist on need läbi arutada majandusministriga ja esitada energiaturu inspektsiooni kinnitamiseks. Seal võib aega minna kuni üheksa kuud. Seega tõusevad hinnad tõenäoliselt järgmise aasta teises pooles. Eelmine kord tõusis elektri hind 2002. aasta aprillis.

Eesti Energia majandustulemused on tänavu ootustest paremad. Ettevõtte finantsjuht Sandor Liive ütles reedel, et ettevõtte puhaskasum oli suurem, kui oli planeeritud. 67miljoniline puhaskasum oli 114 miljoni võrra parem tulemus kui eelmise majandusaasta samal perioodil. Eesti Energia Grupi netokäive kasvas 2003./2004. majandusaasta esimesel poolel võrreldes möödunud majandusaastaga 14. Selle valguses kavatseb Eesti Energia nõukogu vaadata novembris paremuse suunas üle kogu aasta kasumiprognoosi.

Hea tulemus oli aga Liive sõnul mitmes mõttes erakorraline, kuna siseturul aitas elektrimüügile kaasa külm ilm ja samas suurenes märgatavalt eksport Lätti ja Venemaale. Liive sõnul külmale ilmale püsivalt kasumiprognoose rajada ei saa ja ka Läti turul ei ole eriti ruumi juurde võtta.

Samas on Eesti Energia suurima investeeringuvajadusega ettevõte Eestis. Tänavu on investeeringute kogumaht 3,7 miljonit krooni. Tuleva aasta investeeringute plaani koostamine praegu käib.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Meelis Atoneni sõnul ei ole Eesti Energia teda hinnatõusust informeerinud. ?Teatud hetkel korrektsioonid kindlasti tulevad, kuid see sõltub Eesti Energia kalkulatsioonidest ja mina ei saa siin sõna sekka öelda. Enne järgmist suve ei saa hinnad kindlasti tõusta, sest läbirääkimised võtavad oma aja,? märkis Atonen.

Energiaturu inspektsiooni juht Märt Ots teatas, et ehkki seni ei ole Eesti Energia mehed hinnatõusu teemal temaga vestelnud, jätab inspektsioon endale seadusest tulenevalt aega hinnatõus üle vaadata ja sellest teada anda kuni üheksa kuud.

Hetkel kuum