Ülo Toomsalu • 12. november 2003 kell 5:58

EPL: Eestlaste kütuseelement tekitas elevust

Ülemaailmsest kütuseelemendi tööstuse konverentsist Miamis osa võtnud Eesti teadlaste uuringud pälvisid elavat huvi.

Eelmise nädala esmaspäevast reedeni tutvustasid kütuseelementi arendavad eri riikide ettevõtjad, firmad ja ülikoolid ettekannetes, kui kaugele neist keegi uuringutega jõudnud on, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Suuri üllatusi polnud, sest kirjandust loeme iga päev,? märkis ASi Elcogen juht Enn Õunpuu, kelle firma on kütuseelemendi uuringuid toetanud viimasel kolmel aastal kokku kuue miljoni krooniga. ?Võrreldes muu maailmaga oleme suhteliselt eesrindlikud, meie ettekande vastu oli elav huvi ja sõlmisime uusi kontakte.?

Konverentsil tõdeti, et vesinik energiakandjana on kaugemas perspektiivis kogu maailma energeetika tulevik. 2050. aastaks ületab energianõudlus olemasolevad varud juba kolm korda, mistõttu suuremad tööstusriigid on kütuseelemendi ja vesinikumajanduse arenduse prioriteediks kuulutanud.

Eesti riigi ja ärimeeste toetusel on Tartu Ülikoolis keemilise ja bioloogilise füüsika instituudis kütuseelemendi uuringutesse investeeritud praeguseks kümme miljonit krooni. Praegu töötab Elcogen välja pikaajalist programmi ja peab läbirääkimisi riigiga, kuidas järgmistel aastatel uuringute rahastamine peaks jätkuma.

Hetkel kuum