Tõnu Tramm • 13. november 2003 kell 22:00

Uhiuus epoksiidrada toob soodsama kaskokindlustuse

Täna avatakse Tartus Raadi lennuväljal Eesti esimene aastaringseks kasutamiseks mõeldud libedasõidurada, mille valmimise eestvedajaks on paaripäevaste ohutu sõidu koolitusega tegelev OÜ Autosõit. Et koolituse näol pole tegemist teps mitte kahepäevase lõbusõidu, vaid tõepoolest tõsise tööga, kinnitab tõik, et mitmed suuremad kindlustusfirmad on tunnistanud ohutu sõidu kursuse lõpetanud märksa ohutumateks liiklejateks ning teevad neile kaskokindlustust sõlmides hinnasoodustust. Hinnasoodustusega on kaasa läinud Salva, Ergoja If kindlustus, sõlmimisel on leping ka Nordea kindlustusega. Allahindluse protsent kõigub sõltuvalt firmast 7-20 vahel, mõned kindlustusfirmad alandavad omavastustuse määra kuni poole võrra.

Olulisem on kõige juures aga siiski see, et selline rada on lõpuks Eestis olemas. Juba pikemat aega on lubade taotlejatel kohustus läbida enne pärislubade saamist libedasõidukoolitus, selleks ette nähtud rada aga ei olnud. Sisuliselt oli selleks ainus võimalus sõita talveõhtul mõne kaubanduskeskuse parklas ja loota, et lumi on lõpuni koristamata. ?Ausalt öeldes jäi ka mulle segaseks, kuidas oli võimalik Eestis seadust järgides juhilube üldse välja anda aga vähemalt nüüd on see rada olemas,? lausus OÜ Autosõit instruktor ja üks eestvedajatest Indrek Madar.

Riik kogu ettevõtmist toetanud ei ole, ehkki esmapilgul tundub, et see oleks üsna iseenesestmõistetav. Kogu investeering epoksiidkattega raja paigaldamiseks ja kastmissüsteemide väljaehitamiseks põhineb erakapitalil. ?Ei tahaks konkreetsetest summadest rääkida aga tegemist ei ole mõnesaja tuhandese investeeringu vaid märksa suurema summaga,? lausus Madar.

Peamine sihtrühm rajale on algajad juhid, kes taotlevad juhilube, rada hakatakse välja rentima ka erinevatele autokoolidele. Teine sihtrühm on ohutu sõidu koolituse õppurid, kolmas alarmsõidukite juhid. Eraviisiliselt rajale harjutama niisama kedagi ei lubata. ?Laseme rajale vaid meie autodega ja seda eeskätt põhjusel, et neil puuduvad naastrehvid. Naastud lõhuvad aga raja koheselt ja kui me laseksime sinna peale kelle iganes, ei suudaks me enam olukorda kontrolli all hoida,? selgitas Madar, kes kinnitab, et libedasõidukoolituse saamise osas on võimalikud kõikvõimalikud variandid. ?Baaskursus on kahepäevane, maksab koos majutuse ja toitlusega 3800 krooni. Võime teha ka lühemaid või pikemaid, täpselt nii nagu kliendid soovivad.?

Hetkel kuum