Anne Oja • 17. november 2003 kell 22:00

Rehe paneb omad võtmekohtadele

Maksu- ja tolliameti ehk MATA peadirektori Aivar Rehe asetäitjateks saavad tolliametis töötav nõunik Avo Rõõmussaar ja tolli peadirektori asetäitja Marek Helm. Esimene neist hakkab kureerima maksude valdkonda ja teine järelevalvet. Kahe asetäitja nimed on veel teadmata, samas on nende valdkonnad ka vähemtähtsad ? IT ja abiteenistus. Maksuameti praegusest peadirektori asetäitjast Kaja Tammest saab uues struktuuris osakonnajuhataja ja teine asetäitja Aare Lapõnin lahkub töölt.

Avo Rõõmussaar ütles oma tulevast võtmepositsiooni kommenteerides: ?Jah, mulle on tehtud selline pakkumine mõni nädal tagasi. Mis kaalutlustel pakkumine mulle tehti, peate küsima Aivar Rehe käest.?

Aivar Rehe selgitas, et püüab järgida tasakaalu nõuet. ?Kavandatud neljast peadirektori asetäitja kohast on tolliametist pärit inimestega täidetud vaid pooled,? ütles Rehe. 17 keskuse osakonnajuhatajast on tollist üheksa ja maksuametist kaheksa, kui mitte arvestada juba aasta esimeses pooles ühendatud IT-osakondasid.

Oluliste töötajatena tõusevad uues süsteemis esile nn valvurid ehk sisekontrolli juht Veljo Naarits, siseauditi juht Jüri Meidla, mõlemad praeguse tolliameti töötajad, ja juriidilise osakonna juht Maret Ambur. Need on juhid, kes piirkondlike teeninduskeskuste juhtide kõrval alluvad otse Aivar Rehele, kuid samas omavad sõnaõigust kõigi ülejäänute suhtes.

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustab täna, millal ametite ühendamine Riigikogus hääletamisele tuleb. Alles seejärel saab rahandusminister maksu- ja tolliameti uut struktuuri ning põhimäärust kinnitada. Praegu ei ole uusi ametikohti juriidiliselt veel olemas.

Novembri algul avaldatud Euroopa Liidu eduaruanne nimetab Eesti maksuametit ELi nõudmistele vastavaks, kuid kahtleb tolliameti suutlikkuses 100 000 uut tollitariifi rakendada.

Kahe ameti liitmine ühtseks maksu- ja tolliametiks peaks ajakava järgi lõppema 2005. aasta alguseks.

Hetkel kuum