Tiit Reinart • 20. november 2003 kell 22:00

Minister Rummo lahtine karp(in)

Mulle Eesti poliitikud meeldivad. Neil on imepärane omadus pidevalt hakkama saada millegagi, mis lihtsurelikul karbi lahti kukutab.

Vabariigi aastapäevani on loetud kuud. Siis on teadupärast lisaks pingviinide paraadiks kutsutud üritusele tavaks ka üks tähesadu korraldada. Olen vahel kah neid ausaajate nimekirju pidi näpuga vedanud ja teinekord on tublisti tegu olnud tabamaks loogikat, mille järgi üks või teine tegelane raha enda rinda teeninud on.

Rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo (või tema büroo) on teinud ettepaneku anda riiklik teenetemärk Narvas sündinud vutimees Valeri Karpinile. Siin jäin mina loogika otsimisel hoopis jänni. Karpin on küll tippjalgpallur, aga milliste teenete eest siis Eesti riigi teenetemärk? Eeldaks, et tal siis teeneid Eesti ees. Paraku ma ei leia neid. Karpin valis pärast Nõukogude Liidu lagunemist Venemaa kodakondsuse ja tagus pikka aega idanaabri koondises nahkkera. Tõsi jah, nüüd on ta Eesti kodakondne, ent kas see on põhjus auraha andmiseks? Üks leht nentis pärast uudise teatavaks saamist, et Karpin ei kavatsegi Eesti kodanikuna Eesti eest mängida. Sorry, sõbrad, aga nii palju, kui ma nn vutikodakondsuse reeglitest tean, ei ole tal see võimalikki. Ühe maa koondises palli tagunu teise maa koondislaseks hakata ei saa.

Aga milles siis ikka seisnevad Karpini teened? Äkki on märki vääriv asjaolu, et Valeri on sündinud Tartu rahu aastapäeval? Rummo ise on öelnud, et Karpin pole kunagi oma Eesti päritolu varjanud. No see on tõesti autasu vääriv "argument"! Rummo, mina pole ka kunagi oma päritolu varjanud.

Tõsi, ekspeatreener Teitur Thordarsson on Eesti auraha kavaler, aga selle mehe teened Eesti ees on ka mõõtmatud. Polnuks Teiturit, oleks Eesti jalgpall tänini külapoiste pühapäevameelelahutuse tasemel. Einoh, ega mul kahju pole, eks meil auraha kõrval ka päris raha riiklikul tasemel arusaamatutesse suundadesse loobitud. Aga mingi loogika võiks ju asja taga olla. Pole vist palju küsitud.

Hetkel kuum