Ülar Lauk • 21. november 2003 kell 14:17

Ameerikas luuakse hiiglaslik vabakaubandustsoon Alaskast Tulemaani

34 Põhja- ja Lõuna-Ameerika riigi kaubandusministrid otsustasid luua hiiglasliku vabakaubandustsooni, mis ulatuks Alaskast Tulemaani.

Ameerika vabakaubandustsoon FTAA (Free Trade Agreement of the Americas) katab riigid rahvastiku üldarvuga 800 mln ja 14 triljoni dollari suuruse kogutoodanguga.

FTAA peaks alustama tegevust 2005.aastal. Läbirääkimised toimusid Miamis terve nädala jooksul, sellest võtsid osa 35st Põhja- ja Lõuna-Ameerika riigist 34 - erandiks vaid Kuuba.

Kartused, et USA ja Brasiilia vahelised lahkarvamused võivad läbirääkimised nurja ajada, ei täitunud - osavõtjatel õnnestus leida kõiki osapooli rahuldav lahendus. Vastavalt sellele võivad kokkuleppes osalevad riigid vastu võtta või tagasi lükata mõningaid lepingupunkte.

Võimalus mitte vastu võtta mõningaid punkte on vastuolus enamuse osavõtjate soovituga, kes soovisid dokumenti üleüldise tariifide ja kaubandusbarjääride kaotamisest. Selle vastu olid USA farmerid ja ametiühingud ning Bush ei saanud nende huvisid enne valimisi arvestamata jätta.

Ameerika vabakaubandustsooni loomise idee pärineb Bill Clintoni administratsioonilt. Praegune USA administratsioon keskendus võitlusele terrorismiga ja idee arendamine jäi pikaks ajaks kalevi alla.

<#BBC News=http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/3224552.stm>

<#Newsru.com=http://www.newsru.com/finance/21nov2003/torg.html>

Hetkel kuum