Andres Kärssin • 24. november 2003 kell 22:00

Sõbrahind Raekoja platsil

?Kinnisvaraime? rubriigi valdkonda pürib maja aadressil Mündi 2/Raekoja plats 10/Saiakang 2, kus Tallinna linnavalitsus annab pakkumise teel rendile 47,5 ruutmeetrit keldrikorrust ehk siis endise turismiinfopunkti. Alghinnaks on 350 kr ruutmeetri kohta.

Viimases polegi ju midagi imelikku ? nii on sama majas korrus kõrgemal asuva Molly Malone?s kõrtsipinnale linnvalitsuse tellimisel eksperthinnangu andnud ERI Kinnisvara tänavu kevadel märkinud, et ?kvaliteetsete toitlustus- ja kaubanduspindade rendihinnad Tallinna südalinnas ja vanalinnas kaasaegsetes ja vanemates renoveeritud hoonetes on olnud reeglina vahemikus 150?250 kr/m2. Hinnaga üle 300 kr/m2 õnnestub rentnikku leida väga heas asukohas paiknevale kvaliteetsele äripinnale.? Arco Vara nimetab oma viimatises ülevaates vanalinna kauba- ja teeninduspinna netorendimääradeks A-klassi pinna puhul 650?700 krooni, B-klassi korral 450 krooni ja C-klassi puhul 150 krooni.

Samas 18. sajandist pärit hoones (kisub A-klassi suunas) on keldrikorruse teises otsas 77,4 ruutmeetril rentnikuks linnapea Edgar Savisaare hea tuttava Alexander Kofkini firma Estkompexim, makstes 180 krooni ruutmeetrist. Mullu otsustuskorras rendile antud pinnal on lisaboonuseks allrendi võimalus ? seda ongi tehtud. Mainitud Molly Malone?si pinda rendib linnalt Bankend Eesti 80 krooniga ruutmeetrist.

Tallinna linnavalitsuse kinnisvaraametnikke esindab avalike suhete direktor Allan Alaküla vastuses küsimusele, kuidas saavad ühe maja piires rendihinnad kordades erineda: ?Esiteks turg muutub ? s.o hinnad reeglina ajaga tõusevad ? ja teiseks suurema pinna ühiku hind on reeglina odavam väiksest pinna ühiku hinnast.? See kehtib tema sõnul ka hoone keldrikorrusel kõrvuti asuva pinna puhul.

Teadupärast on linnal võimalus nõuda munitsipaalpinna kasutajatelt renditariifi korrigeerimist korra aastas. Varamüügi osas hätta jäänud pealinna eelarveauku aitaks lappida senistest kinnisvaraimedest loobumine.

Alaküla sõnul tegi kesklinna valitsus Estkompeximile ettepaneku rendi hinna tõstmiseks. ?Estkompexim aga vastas tarbijahinnaindeksile viidates, et sooviks hinna tõstmise asemel kõnelda selle langetamisest,? tõdes ta. Bankendile, nagu pajudele teistelegi rentnikele, teeb kesklinna valitsus veel sel aastal ettepaneku rendihinna märgatavaks tõstmiseks: ?Linnavalitsuse moodustatud üüristrateegia komisjon tegelebki ka linnale ebasoodsate lepingute temaatikaga.?

Estkompeximi sõbrastaatust on põlistanud ka linnavalitsuse varasemad sammud, lubades anda pind allrendile erinevalt kesklinna valitsuse vastupidisest taotlusest. ?Estkompeximile anti pind otsustuskorras ? ettevõte oli seal kaua juba tegutsenud ? ja sellest tulenesid ka erinevad tingimused,? ütles Alaküla. ?Praegu avaliku konkursiga välja renditav pind seisis pikka aega tühjana ning seetõttu on avalik konkurss rangete tingimustega põhjendatud. Linn soovib allrenti välistades saada maksimaalset võimalikku rendihinda.?

Hetkel kuum