Violetta Riidas • 30. november 2003 kell 22:00

Tulekahju korral on aega vaid paar minutit

Tuleohutus ja tuleohutusega seotud teemad muutuvad järjest tähtsamaks ning viimaste aastate jooksul on kasvanud inimeste teadlikkus selles valdkonnas. Tulekahju korral koduses majapidamises on tähtis kahjutuli õigel ajal avastada ning asuda tegutsema. Tulekahju korral on neli peamist ohtu, mis võivad saatuslikuks kujuneda:

1. Lõhn. Inimene ei tunne magades lõhna ning võib sõna otseses mõttes tulekahju maha magada. Suitsuanduri ülesanne on äratada magaja ja anda puhkenud tulekahjust märku sellises staadiumis, et oleks võimalik veel tegutseda.

2. Tegutsemine. Igasugu-ne tegutsemine tulekahju korral peaks olema eelnevalt läbi mõeldud ning ka harjutatud. Tulekahju puhul tuleb meeles pidada, et aega on väga napilt. Tulekahju võib areneda väga kiiresti ning oht majja lõksu jääda kasvab iga sekundiga, mis põlevas majas veeta.

Tuleb meeles pidada, et ükskõik kui head on tulekahju avastamise ja kustutamise seadmed ja ükskõik kui hea on ettevalmistus, aega ei saa kunagi juurde. Tulekahju puhul räägime kahest-kolmest minutist, et turvaliselt majast pääseda.

3. Suits. Kolmas väga suur riskitegur on suits. Vastupidiselt filmides nähtule, kus põlevas ruumis on nähtavus hea ning filmikangelane saab vabalt ruumis edasi-tagasi liikuda, on tulekahju alati ?pime?. Ruumid täidab tihe ja läbipaistmatu suits. Erinevate materjalide põlemisel tekivad lisaks ohtlikud gaasid, mis takistavad hingamist ja ärritavad silmi.

Võib kõlada küll imelikult, aga ka igas kodus peaks olema koostatud evakuatsiooniplaan, kindlaks määratud evakuatsiooniteed ning need teed peavad olema puhtad. Evakuatsiooniteel ei tohi olla mööblit, lillepotte ega muud, mille otsa võiks kiiruga komistada.

4. Kuumus. Olulise tähtsusega riskitegur on ka kuumus. Kuumus üksi võib olla tappev, st ei pea sisse hingama mürgiseid põlemisgaase või otseselt leekidesse jääma.

Tulekahju varajaseks avastamiseks oleks mõistlik paigaldada igasse majja, suvilasse ja korterisse vähemalt üks suitsuandur. Korterielanikule võib tunduda, et korteris on ta kaitstud ja temaga midagi niikuinii ei juhtu. Teadmiseks kõigile ? tulekahjusid juhtub palju rohkem, kui neist räägitakse, ja võib juhtuda igaühega meist, sõltumata sellest, kus elame. Ka korterites on piisavalt põlevmaterjali ning piisavalt võimalusi tulekahju tekkimiseks.

Õigesti paigaldatud ja toimiv suitsuandur suurendab tulekahju korral ellujäämise võimalusi üle 50% võrreldes olukorraga, kus suitsuandur puudub.

Allikas: Kidde Eesti

Hetkel kuum